Zdjęcie: Pixabay
05-04-2023 08:12
Po około trzech i pół miesiącach pracy, wczoraj, łotewski rząd zatwierdził plan działania czyli zakres reform państwa. Obszerny dokument zawiera 800 punktów jako celów do zrealizowania. Niektóre z nich są nadal niejasne i oczekuje się, że w ciągu trzech tygodni zostaną rozwiązane na poziomie ministerialnym.
"Ten proces był tak powolny jak nigdy. Nie zamierzamy tworzyć nowej polityki z planem działania - chodzi tylko o to, jak zamierzamy to zrobić. Są pewne punkty, mieliśmy coś koło czterech czy pięciu, gdzie nie ma porozumienia co do tego, które ministerstwo będzie odpowiedzialne za daną politykę.- powiedział premier Krišjānis Kariņš. Rząd poinformował, że plan działania obejmuje konkretne środki i rezultaty w ramach pięciu priorytetów tego gabinetu: bezpieczeństwo i polityka zagraniczna; edukacja; energia, klimat i środowisko; konkurencyjność i jakość życia.
W dziedzinie bezpieczeństwa i polityki zagranicznej zaplanowano łącznie 159 działań. Obejmują one np. budowę pierwszej standardowej bazy Gwardii Narodowej w Krustpils, wprowadzenie narodowej służby obronnej oraz realizację szkolenia z zakresu obrony narodowej w szkolnictwie średnim. Planowane jest również utworzenie Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, reformy strukturalne w Policji Państwowej. W celu wzmocnienia potencjału lokalnych przedsiębiorstw obronnych przewiduje się opracowanie projektu ustawy o przemyśle obronnym oraz utworzenie specjalnej korporacji obronnej.
W dziedzinie edukacji przewidziano 86 działań. Jedną z głównych planowanych reform jest utworzenie sieci instytucji edukacyjnych optymalnych dla sytuacji demograficznej i rozwoju terytoriów, ze stopniowym przechodzeniem na nauczanie w języku narodowym. W dziedzinie energii, klimatu i środowiska przewidziano 85 projektów. Reformy koncentrują się na samowystarczalności energetycznej i produkcji energii odnawialnej. Konkurencyjność obejmuje największą liczbę działań - 324. Obejmują one strategiczne kierunki reform w zakresie transformacji gospodarczej, edukacji, opieki społecznej, w celu zapewnienia zaspokojenia potrzeb zgodnie z przyszłym zapotrzebowaniem rynku pracy.
W celu wdrożenia reformy podatkowej mają zostać opracowane i zatwierdzone wraz z partnerami społecznymi i współpracującymi średnioterminowe ramy polityki podatkowej, aby zapewnić, że dochody podatkowe nie spadną poniżej 30,5% produktu krajowego brutto (PKB) w latach 2024-2026. Rząd planuje również opracowanie nowego planu ograniczenia szarej strefy w latach 2023-2025.
A w ramach priorytetu dotyczącego jakości życia zaplanowano 216 działań. Reformy obejmują ustalenie w przepisach minimalnych progów dochodów (w tym minimalnych emerytur) i metodologii obliczania, a także coroczny przegląd minimalnych progów dochodów. Rząd stawia na zwiększenie finansowania ochrony zdrowia z budżetu państwa, w tym na leki refundowane, określenie koszyka świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz poprawę modelu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Priorytet ten przewiduje również rozwój nowoczesnych, zunifikowanych mediów publicznych na Łotwie o wysokiej jakości treści, wprowadzenie nowego modelu finansowania mediów publicznych