Zdjęcie: Pixabay
17-09-2024 12:56
Dzisiaj estoński rząd ostatecznie zdecydował się na wprowadzenie 2-procentowego podatku od zysków przedsiębiorstw jako sposobu na sfinansowanie rosnących wydatków obronnych Estonii. Premier Kristen Michal obiecał, że nie wprowadzi poza tym żadnych nowych podatków do 2027 r., kiedy to w Estonii odbędą się kolejne wybory.
„Jeśli chodzi o szeroko zakrojony podatek obronny, będziemy trzymać się tego, co przewiduje umowa koalicyjna (...), w której będzie się on składał z podatku VAT i podatku dochodowego oraz dodatkowego 2-procentowego podatku od zysków przedsiębiorstw” - powiedział Michal. Podatek obronny będzie składał się z trzech elementów. Od 1 lipca 2025 r. estońska stawka podatku VAT wzrośnie o 2 punkty procentowe, co zostanie uzupełnione w 2026 r. o 2-procentowy dodatkowy podatek od podlegających opodatkowaniu dochodów osób fizycznych i 2-procentowy podatek od zysków przedsiębiorstw. Ten ostatni będzie obliczany na podstawie zysku za poprzedni rok finansowy, a podatek będzie płatny kwartalnie.
Jeśli chodzi o potrzeby Estońskich Sił Obronnych w zakresie amunicji, zdecydowano się wydać 1,6 mld euro w ciągu kilku lat. Ministerstwo Obrony zajmie się odpowiednimi zamówieniami tak szybko, jak to możliwe, a Estonia ma zakupić amunicję o wartości ponad 4 miliardów euro w ciągu następnej dekady.
Rząd planuje znaczne inwestycje w ożywienie gospodarki, w tym poprzez zainwestowanie 402,6 mld euro ze sprzedaży kwot CO2. Dwie trzecie tej kwoty zostanie przeznaczone na sfinansowanie projektu kolejowego Rail Baltica, w tym na wspólną zajezdnię Elron i Rail Baltica. Poza tym środki zostaną również wydane na inwestycje stowarzyszeń mieszkaniowych w efektywność energetyczną, budowę dróg, ale także na ekologiczne technologie morskie. Nowy środek inwestycyjny zostanie uruchomiony w 2026 r. w celu zwiększenia produkcji zaawansowanych technologii w Estonii, pobudzenia eksportu i stworzenia dobrze płatnych miejsc pracy.
Jeśli chodzi o oszczędności, premier powiedział, że rząd obniży koszty sektora publicznego o około miliard euro w nadchodzących latach, co jest kwotą wyższą niż cel ustalony podczas rozmów koalicyjnych. Wszystkie ministerstwa i ich obszary administracyjne zaoszczędzą 10 procent w ciągu najbliższych trzech lat: 5 procent w przyszłym roku, 3 procent w 2026 roku i 2 procent w 2027 roku. Cięcie kosztów dotyczy również fundacji państwowych i spółek państwowych. Rząd planuje zatwierdzić projekt ustawy budżetowej na posiedzeniu 25 września. Premier Kristen Michal ma przedstawić budżet Riigikogu 26 września.