geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rosja będzie monitorować reakcje Kiszyniowa [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

23-05-2022 14:23


Rosja będzie monitorować reakcję władz mołdawskich na oświadczenia o ewentualnych dostawach broni do Mołdawii z krajów NATO - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko.  W ten sposób Rudenko skomentował słowa brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss, która powiedziała, że Mołdawia powinna być „wyposażona w broń zgodnie ze standardami NATO” na wypadek rosyjskiej inwazji wojskowej.

„Jesteśmy zaskoczeni nie tyle oświadczeniem Wielkiej Brytanii, co możliwą reakcją Kiszyniowa. Ale będziemy śledzić reakcję na te doniesienia, ponieważ Konstytucja Mołdawii wyraźnie określa jej neutralny status poza sojuszami”- powiedział Rudenko, odpowiadając na pytanie dziennikarzy. Zaznaczył też, że ewentualna dostawa broni do Mołdawii „rodzi pytania ze strony rosyjskiej”.

Andriej Rudenko uważa też, że ​​wyjście Mołdawii z WNP byłoby złym krokiem, który zaszkodziłby gospodarce kraju. „Uważamy, że byłby to zły ruch. W ramach WNP Mołdawia czerpie wiele korzyści, w szczególności przynależność do strefy wolnego handlu, a rezygnacja z takich porozumień niewątpliwie będzie miała negatywny wpływ na jej gospodarkę. Ponadto istnieje wiele umów dotyczących migracji, ubezpieczenia społecznego i innych rzeczy, z których wycofanie się oczywiście zaszkodzi samej Mołdawii bardziej niż innym krajom” – powiedział Rudenko i dodał, że jest to „suwerenny wybór Mołdawii”.

Tymczasem mołdawskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej poinformowało, że wkrótce przedstawią reakcję na oświadczenie brytyjskiego MSZ.

Aktualizacja, godz. 15:25

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej (MFAEI) Daniel Voda, powiedział, że Mołdawia prowadzi dialog z innymi krajami, m.in. w zakresie poprawy zdolności obronnych mołdawskiej armii. Współpraca z państwami NATO zakłada jednak przestrzeganie zasady neutralności Mołdawii.

„Jak wiadomo, nasz kraj współpracuje w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności z wieloma partnerami. Celem tego dialogu jest zarówno udział w zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie, jak i zapewnienie niezbędnych zdolności obronnych sił zbrojnych do przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom bezpieczeństwa. Działania te wpisują się w zadania promujące nasze interesy narodowe – powiedział Daniel Voda. „Nasza współpraca z NATO prowadzona jest w ramach Partnerstwa dla Pokoju poprzez Indywidualny Plan Współpracy (IPAP). Jednym z centralnych elementów tej współpracy jest konieczność przestrzegania zasady neutralności naszego kraju przez wszystkie zainteresowane strony – powiedział przedstawiciel MFAEI.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021