geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Reanimacja formatu normandzkiego

Andrzej Widera

27-01-2022 09:25


Na spotkaniu doradców przywódców w formacie normandzkim w Paryżu uzgodniono, że za dwa tygodnie doradcy spotkają się w Berlinie. Według szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka spotkanie można uznać za „reanimację” formatu normandzkiego po ostatnim szczycie przywódców w Paryżu 9 grudnia 2019 r.

Jermak powiedział, że wspólne oświadczenie stron było pierwszym od grudnia 2019 r. dokumentem, które zostało uzgodnione wspólnie przez wszystkie cztery strony. Ponadto głównym tematem ponad 8 godzinnych rozmów było przestrzeganie zawieszenia broni w Donbasie, przyjętego w lipcu 2020 roku. Strony zgodziły się co do potrzeby monitorowania przestrzegania zawieszenia broni, w szczególności poprzez mechanizm OBWE.

Na briefingu prasowym szef rosyjskiej delegacji Dmitrij Kozak nadal powtarzał tezy rosyjskiej propagandy, że na Ukrainie trwa „wewnętrzny konflikt” w Donbasie i twierdził, że Rosja nie prowadzi wojny z Ukrainą. Pytany przez dziennikarzy o propozycję szefa rosyjskiej Dumy Państwowej, by oficjalnie dostarczać broń rosyjskim bojownikom w Donbasie, Kozak powiedział, że porozumienia mińskie "nie zabraniają jednoznacznie żadnemu krajowi wspierać członków formatu normandzkiego".

Doradcy dyplomatyczni formatu normandzkiego na spotkaniu w Paryżu nie omówili szczegółowo kwestii deeskalacji sytuacji wokół ukraińskich granic. „Dosyć jasno stwierdziłem, że dzisiaj oczekujemy deeskalacji nie tylko w odniesieniu do terytoriów okupowanych, ale w ogóle deeskalacji wokół granic Ukrainy. Ale nie rozmawialiśmy o tym szczegółowo, ponieważ dziś te dyskusje toczą się na różnych szczeblach i biorą w nich udział nie tylko państwa członkowskie formatu normandzkiego – powiedział Jermak.

Tymczasem Turcja zaproponowała zorganizowanie w Stambule spotkań Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Wdrażania Porozumień Mińskich, ale rosyjscy bojownicy nie zgadzają się na taką propozycję. „W odpowiedzi na prośbę urzędującego przewodniczącego OBWE Turcja przedstawiła wstępną propozycję zorganizowania spotkań TCG w Stambule, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę" - poinformował przedstawiciel OBWE w TCG Mikko Kinnunen.

Według ukraińskiej delegacji przeciwko tureckiej propozycji protestowali przedstawiciele rosyjskich nielegalnych "republik ludowych" w Donbasie - tzw. „DRL” i „LRL”. Rosyjska delegacja stwierdziła, że ​​podróż do Stambułu jest „logicznie nieopłacalna” i zaproponowała dalsze spotkania w Mińsku, Moskwie, okupowanym przez Rosję Doniecku lub Ługańsku. Natomiast Kinnunen podkreślił, że zawieszenie broni nie jest w pełni przestrzegane, ale liczba naruszeń spadła o 70% w porównaniu z grudniem 2021 r.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021