Zdjęcie: Pixabay
30-01-2022 09:00
Władze litewskie w tym tygodniu przyjęły specjalny plan zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu ziemnego do Europy w odwecie za ewentualne nałożenie zachodnich sankcji, co zostało potwierdzone przez kilka poinformowanych źródeł.
Dodatkowy import gazu poprzez terminal LNG w Kłajpedzie odgrywa znaczącą rolę w tym planie. Rola terminalu była omawiana w ostatnich tygodniach z urzędnikami USA i Unii Europejskiej. Oceniając możliwą reakcję Moskwy, analizuje się możliwość przerwania dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Europy. Amerykańscy urzędnicy poinformowali, że rozważą zwiększenie dostaw gazu z USA w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, a kraje Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji mogłyby również zaoferować alternatywne rozwiązania.
Przygotowanie planu zajęło kilka tygodni, a z informacji medialnych wynika, że plan bezpieczeństwa energetycznego został przygotowany przez ministra energetyki Dainiusa Kreivysa w ciągu ostatnich dwóch tygodni na polecenie premier Ingrid Šimonytė. Plan został przyjęty w tym tygodniu. Ministerstwo Energii przygotowało obliczenia dla różnych scenariuszy, ale konkretne dane i plany są niejawne.
Vita Ramanauskaite, rzeczniczka ministra energetyki Dainiusa Kreivisa, powiedziała, że "strategiczne decyzje Litwy w sprawie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego i integracji systemów gazu ziemnego - terminal LNG w Kłajpedzie i wkrótce uruchomiony interkonektor gazowy Litwa-Polska - pozwalają nam zabezpieczyć dostawy gazu ziemnego niezależnie od działań Rosji".
Terminal LNG w Kłajpedzie rozpoczął działalność w 2015 r., stanowiąc pierwszą alternatywę dla rosyjskiego gazu przesyłanego rurociągami. W ubiegłym roku Litwa importowała przez terminal 62% gazu, a 38% pochodziło z Rosji. Według szacunków Klaipėdos Nafta, która jest operatorem terminalu, w 2021 r. odbiorcy LNG sprowadzili przez terminal 2,6 mln m sześc. LNG, głównie z USA. Z tego źródła pochodziło ok. 60% całkowitego wolumenu gazu sprowadzonego przez terminal, a kolejne 20% LNG sprowadzono z takich krajów jak Egipt, Trynidad i Tobago oraz Gwinea Równikowa. Tymczasem polsko-litewski interkonektor gazowy GIPL ma zacząć działać w połowie 2022 roku. Ten interkonektor zapewni integrację bałtyckiego rynku gazu z rynkiem europejskim.