geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Przygotowania Litwy na kryzys gazowy

Dodał: Andrzej Widera

30-01-2022 09:00


Władze litewskie w tym tygodniu przyjęły specjalny plan zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu ziemnego do Europy w odwecie za ewentualne nałożenie zachodnich sankcji, co zostało potwierdzone przez kilka poinformowanych źródeł.

Dodatkowy import gazu poprzez terminal LNG w Kłajpedzie odgrywa znaczącą rolę w tym planie. Rola terminalu była omawiana w ostatnich tygodniach z urzędnikami USA i Unii Europejskiej. Oceniając możliwą reakcję Moskwy, analizuje się możliwość przerwania dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Europy. Amerykańscy urzędnicy poinformowali, że rozważą zwiększenie dostaw gazu z USA w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, a kraje Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji mogłyby również zaoferować alternatywne rozwiązania.

Przygotowanie planu zajęło kilka tygodni, a z informacji medialnych wynika, że plan bezpieczeństwa energetycznego został przygotowany przez ministra energetyki Dainiusa Kreivysa w ciągu ostatnich dwóch tygodni na polecenie premier Ingrid Šimonytė. Plan został przyjęty w tym tygodniu. Ministerstwo Energii przygotowało obliczenia dla różnych scenariuszy, ale konkretne dane i plany są niejawne.

Vita Ramanauskaite, rzeczniczka ministra energetyki Dainiusa Kreivisa, powiedziała, że "strategiczne decyzje Litwy w sprawie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego i integracji systemów gazu ziemnego - terminal LNG w Kłajpedzie i wkrótce uruchomiony interkonektor gazowy Litwa-Polska - pozwalają nam zabezpieczyć dostawy gazu ziemnego niezależnie od działań Rosji".

Terminal LNG w Kłajpedzie rozpoczął działalność w 2015 r., stanowiąc pierwszą alternatywę dla rosyjskiego gazu przesyłanego rurociągami. W ubiegłym roku Litwa importowała przez terminal 62% gazu, a 38% pochodziło z Rosji. Według szacunków Klaipėdos Nafta, która jest operatorem terminalu, w 2021 r. odbiorcy LNG sprowadzili przez terminal 2,6 mln m sześc. LNG, głównie z USA. Z tego źródła pochodziło ok. 60% całkowitego wolumenu gazu sprowadzonego przez terminal, a kolejne 20% LNG sprowadzono z takich krajów jak Egipt, Trynidad i Tobago oraz Gwinea Równikowa. Tymczasem polsko-litewski interkonektor gazowy GIPL ma zacząć działać w połowie 2022 roku. Ten interkonektor zapewni integrację bałtyckiego rynku gazu z rynkiem europejskim.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024