Zdjęcie: Pixabay
21-12-2024 12:00
Sytuacja energetyczna w Mołdawii i Naddniestrzu obrazuje złożone wyzwania związane z zapewnieniem niezależności energetycznej, przechodzeniem na nowe źródła energii oraz dostosowaniem się do zmieniających się warunków dostaw gazu. Dzieje się to wszystko w obliczu obecnego kryzysu energetycznego. Przypomnijmy, że 19 grudnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że kraj nie przedłuży kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu do Europy. Według Zełenskiego Ukraina jest gotowa zaangażować się w tranzyt gazu z innych krajów, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie to gaz rosyjski, który będzie dostarczany z krajów trzecich. Putin, tego samego dnia, również wykluczył przedłużenie porozumienia.
W Naddniestrzu elektrownia cieplna (MoldGRES) rozpoczęła opalanie węglem, co pozwoli na zapewnienie elektryczności przez 50 dni przy zachowaniu ścisłych zasad oszczędności. Wprowadzono środki ograniczające zużycie energii, takie jak zmiana godzin pracy przedsiębiorstw na nocne, skrócenie czasu pracy administracji publicznej oraz organizacja nocnego transportu dla pracowników. Szkoły w regionie przechodzą na nauczanie zdalne, natomiast przedszkola pozostaną otwarte jedynie dla dzieci rodziców, którzy oboje pracują. Wprowadzono także możliwość zbierania przez mieszkańców przewróconego drewna w lasach bez dodatkowych pozwoleń, przy czym wywóz drewna poza region oraz wycinka żywych drzew są zakazane.
Władze tymczasowo wstrzymały planowe badania lekarskie, zwiększając liczbę dostępnych łóżek szpitalnych i angażując 54 karetki pogotowia do obsługi wezwań oraz transportu pacjentów między placówkami z ogrzewaniem. Jednocześnie ostrzeżono mieszkańców o zagrożeniu związanym z używaniem w mieszkaniach butli gazowych.
W obliczu sytuacji kryzysowej Mołdawia intensyfikuje działania mające na celu dywersyfikację źródeł energii oraz promowanie wykorzystania odnawialnych zasobów, co ma złagodzić skutki kryzysu energetycznego i zapewnić stabilność dostaw energii dla mieszkańców. W ramach podjętych działań od 2025 roku państwowa spółka Energocom będzie miała pierwszeństwo w zakupie energii odnawialnej na rynku krajowym, aby zaspokoić lokalne potrzeby. W przypadku pokrycia wewnętrznego zapotrzebowania nadwyżki energii będą mogły być eksportowane. W 2024 roku w Mołdawii oddano do użytku 521 MW mocy z odnawialnych źródeł energii, co stanowi 11-krotny wzrost w porównaniu z 2019 rokiem. Zwiększenie udziału energii słonecznej i wiatrowej jest istotnym krokiem w kierunku zmniejszenia zależności od zewnętrznych dostaw gazu.