Zdjęcie: Pixabay
09-05-2023 08:47
Rzecznik Praw Obywatelskich RP Marcin Wiącek proponuje zerwanie umowy między Polską a Białorusią o pomocy prawnej „przynajmniej w zakresie spraw karnych”. Rzecznik zwrócił uwagę, że poziom ochrony praw człowieka i podstawowych wolności na Białorusi stale się pogarsza, a białoruskie władze nadużywają instytucji ekstradycji w celu powrotu przeciwników politycznych do kraju.
W związku z tym Wienciek z zadowoleniem przyjmuje decyzję Ministra Sprawiedliwości RP o odmowie ekstradycji obywateli Białorusi skazanych przez polskie sądy i proponuje rozważenie kwestii rozwiązania umowy o pomoc prawną z 1994 roku. „Praktyka ostatnich lat pokazuje, że współpraca międzynarodowa z Białorusią obarczona jest coraz większym ryzykiem. W związku z tym należy się zastanowić, czy Polska nie powinna wypowiedzieć umowy dwustronnej, przynajmniej w zakresie pomocy prawnej w sprawach karnych – uważa rzecznik. Umowa jest odnawiana co pięć lat, chyba że jedna ze stron powiadomi drugą o wypowiedzeniu na 6 miesięcy przed upływem terminu.
Tymczasem zdaniem Stałego Przedstawiciela RP przy UE Andrzeja Sadosia Polska poruszy kwestię restrykcji wobec Białorusi podczas dyskusji nad 11 pakietem sankcji UE. Dyskusja w UE odbędzie się w środę. „Zadamy też pytanie o sankcje wobec Białorusi, która jest dziś największą luką w systemie sankcji. Sankcje zostały nałożone na Białoruś za sfałszowane wybory, represje, przymusowe lądowanie samolotu, ale do tej pory, kwestionując polskie apele, UE nie nałożyła sankcji na Mińsk za bezpośredni i pośredni udział w rosyjskiej agresji na Ukrainę, za ostatnie represje wobec mediów społeczeństwa obywatelskiego, Polaków i Litwinów" - powiedział Sadoś.