Zdjęcie: Wikipedia
13-05-2024 11:42
Po tym, jak po raz drugi w referendum nie udało się legitymizować podwójnego obywatelstwa, jego inicjatorka, parlamentarzystka Dalia Asanavičiūtė, proponuje nowelizację ustawy o obywatelstwie, umożliwiającą Litwinom mieszkającym w krajach Unii Europejskiej (UE) i NATO zachowanie obywatelstwa.
Według Asanavičiūtė, głosowana po raz drugi poprawka do Konstytucji w sprawie podwójnego obywatelstwa znalazła się w sytuacji "prawnej niemożliwości" dalszego jej procedowania, dlatego posłanka proponuje zawężenie listy krajów, których obywatelstwo Litwini mogliby również zachować obok posiadanego obywatelstwa litewskiego.
"Dlatego zaproponowałam Sejmowi wprowadzenie poprawki do ustawy o obywatelstwie Republiki Litewskiej. Projekt ustawy proponuje, by obywatelstwo Republiki Litewskiej mogły zachować osoby, które wyjechały z Litwy po 11 marca 1990 r., nabyły obywatelstwo Republiki Litewskiej przez urodzenie oraz nabyły obywatelstwo państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i (...) państw partnerskich Unii Europejskiej" - powiedziała konserwatywna posłanka do Seimasu w dzisiejszym oświadczeniu. Poprawka do ustawy proponuje również zmianę obecnego dwumiesięcznego terminu na powiadomienie władz litewskich o nabyciu obywatelstwa innego państwa. Proponuje, aby było to dokonywane przy zmianie paszportu lub dowodu osobistego.