geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Propozycja estońskiego ministra w sprawie EKP PM

Dodał: Andrzej Widera

12-04-2024 13:42


Minister spraw wewnętrznych Estonii, lider Partii Socjaldemokratycznej Lauri Läänemets zamierza zaproponować Riigikogu uznanie Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (MPEÕK) za organizację terrorystyczną, aby ostatecznie zakazać jego działalności w Estonii. MPEÕK ma ponad 100.000 wyznawców w Estonii.

Przedstawiciel Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (MPEÕK) oświadczył we wtorek, że nie podlega on bezpośrednio Patriarchatowi Moskiewskiemu i nie może ponosić odpowiedzialności za wypowiedzi wypowiadane w Moskwie popierające wojnę Rosji z Ukrainą.

Läänemets powiedział w trakcie wywiadu telewizyjnego, że w oparciu o ekspertyzę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i ocenę kontrwywiadu (Kapo), która właśnie do niego dotarła, jako minister spraw wewnętrznych nie ma innego wyboru, jak tylko podjąć działania w celu zerwania więzi między MPEÕK a patriarchatem moskiewskim. "Nie oznacza to, że kościoły zostaną zamknięte, ale oznacza to, że więzi z Moskwą zostaną zerwane" - powiedział Läänemets. "Musimy zrozumieć, że dziś Patriarchat Moskiewski podlega Władimirowi Putinowi, który zasadniczo kieruje działaniami terrorystycznymi na świecie" - dodał.

"Musimy zrozumieć, że jeśli patriarcha Cyryl jest głową kościoła w Moskwie, to bez względu na to, co jest omawiane w estońskich cerkwiach, jego przesłanie jest bardzo mocne, i z pewnością dociera do ludzi, a na tym niektórzy, także w Estonii, opierają swoje działania. (...) Mamy powody, by podejrzewać, że w Rosji czynione są przygotowania do znacznie większych posunięć dla społeczności prawosławnej, a to wpływa również na Estonię" - dodał Läänemets.

Propozycja ta wzbudziła pierwsze reakcje w kraju. Estońska europosłanka Jana Toom uważa, że Lauri Läänemets ogłaszając swoją propozycję, nie liczył się z konsekwencjami. "Jestem agnostykiem, ale o ile wiem, w kościele istnieje hierarchia kanoniczna. Czy Laenemets sugeruje, że pozostają oni rosyjskim kościołem na wygnaniu?" - zauważyła. Według Toom, za konieczne należy uznać rozpoczęcie dialogu z lokalną gałęzią Kościoła prawosławnego i próba negocjacji. „Nie wiem, czy przemyślano dalszy mechanizm, [po uchwaleniu tej decyzji]?” – powiedziała. „Myślę, że reakcja społeczeństwa na to będzie fatalna, bo prawosławie, o ile pamiętam ze spisu, jest najbardziej popularną religią w Estonii.” - mówiła europosłanka.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024