Zdjęcie: Pixabay
04-05-2022 15:11
Dopiero wojna na Ukrainie zmusiła litewskich polityków i urzędników do podjęcia zaniedbywanej przez wiele lat obrony cywilnej. Przygotowywana strategia przewiduje również zobowiązanie budowniczych nowych obiektów do zbudowania specjalnych pomieszczeń, przeznaczonych do celu schronienia dla mieszkańców przed zagrożeniem. Deweloperzy ostrzegają, że jeśli taki wymóg będzie dotyczył również domów mieszkalnych, nabywcy będą musieli liczyć się z jeszcze większymi podwyżkami cen.
W czasach sowieckich w Wilnie znajdowało się około trzystu schronów obrony cywilnej, do dzisiaj przetrwało tylko kilkadziesiąt. Opracowywana strategia ochrony ludności przewiduje prawne zobowiązanie budowniczych do zbudowania przynajmniej tymczasowych schronień w nowych budynkach, zarówno publicznych, jak i mieszkalnych. Na razie specjalna grupa robocza ocenia rodzaj potrzebnych konstrukcji ochronnych i od tego będą zależeć również określone ustawą wymagania dla budowniczych.
W celu ochrony mieszkańców wymagane będzie również przekształcenie piwnic lub parterów. Według strażaków, piwnice mieszkańców, zwłaszcza w blokach mieszkalnych, również mogłyby służyć jako schronienie na kilka dni, jeśli byłyby odpowiednio przygotowane. Minister Środowiska rozważa, by w przyszłości budowa obiektów ochrony ludności cywilnej budowanych na terenach mieszkalnych mogła być przynajmniej częściowo, jeśli nie całkowicie, rekompensowana przez państwo.