geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Projekt nowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Dodał: Andrzej Widera

01-10-2021 10:42


Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony litewskiego Sejmu zaproponowała utworzenie centrum zarządzania kryzysowego, w którym urzędnicy byliby dostępni 24 godziny na dobę, a ministerstwa i gminy musiałyby stosować się do ich instrukcji. Centrum powinno zacząć działać za dwa lata, czyli w 2023 roku.

Litwa stoi w obliczu dwóch złożonych kryzysów, które wymagają zaangażowania kilku ministerstw, a nie tylko jednego. W kraju funkcjonuje już wiele centrów zarządzania kryzysowego i kierowników operacyjnych wydających decyzje, ale nadal brakuje wspólnych działań. Z drugiej strony, jest to też pewna porażka decydentów, niezdolność do opanowania sytuacji. Coraz wyraźniej widać brak przygotowania do zarządzania kryzysowego, brak myślenia strategicznego, brak zrozumienia, jak przewidywać sytuacje kryzysowe i po prostu gasić zaistniałe pożary.

Šarūnas Andriukaitis-Sutkus, niezależny ekspert ds. zarządzania kryzysowego, uważa, że każdy poważny incydent na Litwie przeradza się w nierozwiązywalny kryzys, instytucje państwowe nie mają kompetencji w zakresie zarządzania kryzysowego, a decyzje podejmowane są chaotycznie. Dzieje się tak dlatego, że od czasu uzyskania niepodległości nie było poważnego podejścia do rozwiązania tego problemu.

"Instytucje państwowe i miejskie nie są ze sobą zgrane, a nawet gotowe do współpracy w celu rozwiązania problemu" - powiedział Andriukaitis-Sutkus.

W 2016 roku Elvinas Jankevičius, wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Sauliausa Skvernelisa, zapewniał, że kraj jest gotowy do ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej w przypadku niekontrolowanego napływu uchodźców i że w razie potrzeby zostanie ona zamknięta. Jednak kiedy obecna minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė musiała faktycznie zamknąć granicę, okazało się, że nie ma czego zamykać, a teraz rząd Šimonytė musi pilnie wzmocnić granicę z Białorusią.

Według projektu Komisji Sejmu, w zależności od charakteru kryzysu, ministerstwa, gminy lub agencje zostałyby natychmiast zaangażowane w działania. W przypadku zagrożenia militarnego dla państwa litewskiego, w ramach stanu wojennego uruchomione zostałyby inne mechanizmy.

Kęstutis Lančinskas, wiceminister spraw wewnętrznych, który przewodniczył grupie roboczej, uważa, że Centrum Zarządzania Kryzysowego byłoby odpolitycznione, co pozwoliłoby uniknąć rywalizacji między ministerstwami i gminami. "Oznacza to, że władza będzie miała prawo nakazać tej czy innej agencji państwowej lub gminie wykonanie takiego czy innego polecenia, podjęcie takich czy innych działań w celu rozwiązania takiej czy innej sytuacji" - powiedział Lančinskas.

Rząd planuje, że nowa koncepcja krajowego zarządzania kryzysowego oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego będą gotowe do połowy 2023 r., ale wymaga to zmian w ustawie, które muszą zostać zatwierdzone przez parlament i prezydenta.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024