Zdjęcie: Pixabay
21-07-2023 09:02
Wczoraj Kancelaria Prezydenta Litwy ogłosiła, że przygotowała projekt poprawek do kodeksu karnego, które dotyczą definicji przestępstw przeciwko państwu i ustanowienia proporcjonalnych kar za najgroźniejsze przestępstwa, które naruszają konstytucyjne fundamenty Litwy.
Zgodnie z projektem, odpowiedzialność karna miałaby zastosowanie wobec kradzieży, zakupu lub innego gromadzenia tajemnic służbowych i innych informacji, które mogłyby zostać wykorzystane do ataku na podstawowe wartości konstytucyjne, w celu przekazania ich zagranicznym organom wywiadowczym. Obecnie jedynym przestępstwem zagrożonym karą do 15 lat pozbawienia wolności jest kradzież informacji objętej tajemnicą państwową z zamiarem przekazania jej obcemu państwu.
Prezydent Nausėda proponuje również karę dożywotniego pozbawienia wolności za organizację lub udział w zamachu stanu. Obecnie maksymalna kara za to przestępstwo wynosi 20 lat więzienia. Zgodnie z projektem, kolaboracja z władzą okupacyjną powinna podlegać karze do 15 lat pozbawienia wolności zamiast obecnego maksymalnego wymiaru 5 lat, podczas gdy udział w działalności grup i organizacji działających niezgodnie z konstytucją powinien podlegać karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności.
Jeśli dana osoba uczestniczy w organizacji zbrojnej mającej na celu zmianę porządku konstytucyjnego Litwy lub naruszenie jej integralności terytorialnej, głowa państwa proponuje, aby takie osoby były skazywane na karę od ośmiu do dożywotniego pozbawienia wolności, a organizatorzy takich grup na karę od 12 do dożywotniego pozbawienia wolności. Zdaniem prezydenta istnieje ryzyko, że zarówno prorosyjscy obywatele Litwy, jak i obywatele Rosji przebywający na Litwie mogą naruszyć niepodległość, integralność terytorialną i porządek konstytucyjny państwa litewskiego. Według niego, zasadniczo podobne zagrożenie stwarza Białoruś, której służby wywiadowcze aktywnie rekrutują białoruskich obywateli przybywających na Litwę.