geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Polsko-mołdawska współpraca gospodarcza [AKTUALIZACJA]

Dodał: Andrzej Widera

08-04-2022 14:10


Premier Mołdawii Natalia Gavrilița przebywa z wizytą roboczą w Polsce w dniach 7-9 kwietnia. Prezes spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania zostaną podpisane dokumenty dwustronne, które przyspieszą współpracę dwustronną.

Polska jest skłonna kupować część eksportowanych produktów Mołdawii, aby zrekompensować straty spowodowane częściowym zamknięciem rynków wschodnich z powodu wojny. Kwestia ta została omówiona na spotkaniu premier Natalii Gavrilițy z prezesem Warszawskiego Rynku Hurtowego Rolno-Spożywczego Januszem Bylińskim oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janem Kanthakiem w Warszawie.

Rozmówcy omówili możliwości rozszerzenia eksportu mołdawskich produktów na rynek UE oraz zidentyfikowania rozwiązań dla przezwyciężenia kryzysu gospodarczego wywołanego wojną na Ukrainie. Natalia Gavrilița powiedziała, że ​​rząd Mołdawii podjął niedawno szereg działań mających na celu ochronę producentów rolnych i zwiększył fundusz subsydiowania rolnictwa za pośrednictwem nowych przepisów. Wojna na Ukrainie stworzyła logistyczne utrudnienia dla producentów rolnych, którzy eksportowali na Ukrainę, Rosję i Białoruś, dlatego rząd szybko znalazł rozwiązania mające na celu przekierowanie towarów do portu w Konstancy.

„Kolejnym priorytetem w tym segmencie jest dywersyfikacja rynków iw tym zakresie liczymy na wsparcie naszych partnerów z Unii Europejskiej, w tym Polski. Musimy budować trwałe więzi handlowe i gospodarcze między naszymi państwami, okazywać wzajemną solidarność, aby wspólnie przezwyciężać stojące przed nami wyzwania” – powiedziała premier Gavrilița.

Ze swojej strony Janusz Byliński i Jan Kanthak wyrazili gotowość swojego kraju do rozszerzenia mołdawsko-polskich stosunków handlowych. Zaznaczyli, że Polska jest gotowa sprowadzić część mołdawskich produktów, aby zrekompensować straty spowodowane częściowym zamknięciem rynków wschodnich w związku z wojną na Ukrainie.

Aktualizacja godz. 14:05

Podczas wizyty w Warszawie premier Natalia Gavrilița podpisała z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim porozumienie o udzieleniu Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro.

„Wojna na Ukrainie mocno uderzyła w mołdawską gospodarkę, mimo że w ciągu ostatniej dekady nasz handel zagraniczny zmienił się i jest zdominowany przez partnerów z UE. Ukraina była i pozostaje niezwykle ważnym partnerem dla kilku strategicznych kierunków kraju, a Odessa była i będzie najważniejszym portem dla Mołdawii. Trasy eksportu i importu zostały zmienione, a koszty transportu gwałtownie wzrosły. Rząd i przedsiębiorcy codziennie borykają się z sytuacjami kryzysowymi, ale koszty wojny są zbyt wysokie, a obywatele to odczuwają” – powiedziała premier Mołdawii.

Dodała, że ​​wysoko ceni decyzję polskich władz o udzieleniu Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro na korzystnych warunkach. „Dzisiaj podpisaliśmy tę umowę. Podpisano również program działań w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2022-2025” – powiedziała Natalia Gavrilița. Premier zaznaczyła, że polska pomoc pomoże rządowi kontynuować programy wsparcia obywateli i przedsiębiorców.
 


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021