geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: MON Łotwy

Polska wzmocni kontyngent na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

18-04-2025 08:16


NATO jeszcze nigdy nie było tak silne jak obecnie - podkreślił w bazie w Ādaži minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego słowa to nie tylko deklaracja, ale także potwierdzenie rosnącego zaangażowania Polski w bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu. Przykładem tej postawy jest obecność polskich żołnierzy na Łotwie, a także plany dalszego zwiększania kontyngentu w czerwcu. Jak zaznaczył minister, Polska nie ogranicza się do obrony własnych granic - „bronimy granic NATO i nadal wzmacniamy nasze zdolności obronne”.

Polska i Łotwa zacieśniają współpracę nie tylko wojskową, ale także przemysłową. Oba kraje przygotowują się do opuszczenia Konwencji Ottawskiej, co otwiera drogę do rozwoju przemysłu minowego, szczególnie w kontekście potrzeb wynikających z wojny w Ukrainie. Minister obrony Łotwy Andris Sprūds wyraził nadzieję na wspólne zaangażowanie w produkcję przeciwpiechotnych min, podkreślając potencjał, jaki tkwi w partnerstwie z Polską: „Nasze kraje mają wspólne rozumienie zagrożeń i wspólne cele – wsparcie dla Ukrainy, wzmocnienie NATO oraz obrona interesów w Unii Europejskiej”.

Sprūds przypomniał też, że obecność żołnierzy NATO na Łotwie oznacza większe bezpieczeństwo i spokój dla jej obywateli. Ok. 200 polskich wojskowych już dziś stacjonuje na terenie kraju, a wkrótce dołączy do nich kolejnych 40 z jednostki specjalizującej się w obronie przed bronią masowego rażenia. Jednocześnie polskie myśliwce F-16 strzegą przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem, operując z baz na Litwie. To nie tylko pokaz siły, ale i solidarności - „Obecność naszych wojsk w państwach bałtyckich to wyraz odpowiedzialności za wspólną obronę” - mówił Kosiniak-Kamysz.

Wizyta ministrów w Ādaži miała wymiar symboliczny - oprócz spotkań z dowództwem i żołnierzami, zaprezentowano nowoczesne czołgi Leopard, które zastępują stare jednostki PT-91. To znak zmian, jakie zachodzą w NATO. „To wyzwania każdego dnia, w których bronimy demokracji” - zaznaczył Sprūds, odnosząc się do wojny w Ukrainie. Obaj ministrowie zgodnie wskazali, że Zachód musi kontynuować wsparcie dla Kijowa, a obecność Polski na froncie politycznym i wojskowym świadczy o determinacji całego regionu.

Polska zapowiedziała również udział w łotewskim Szczycie Dronowym w ramach tzw. Koalicji Dronowej, mającej na celu wsparcie Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Dla Polski to kolejny krok w kierunku strategicznego przewodnictwa we wschodniej części Europy - jak ujął to minister: „W Polsce jest Tarcza Wschód, w krajach bałtyckich – linia obrony. Koordynujemy te działania wspólnie”.

 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024