geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Pociąg Wilno - Warszawa i inne ustalenia

Andrzej Widera

18-09-2022 09:00


Litwa i Polska porozumiały się w sprawie uruchomienia pociągu pasażerskiego, który połączy Wilno z Warszawą. Jak podaje biuro prasowe litewskiego Ministerstwa Transportu, ma on zacząć kursować w grudniu tego roku. Ale to nie jedyne ustalenia dwustronnych konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w piątek w Wilnie.

Kraje zamierzają jeszcze ściślej współpracować w zakresie transportu i logistyki w celu rozwoju połączeń komunikacyjnych, tak kolejowych, jak i drogowych, z państwami Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Egejskiego , oraz dodatkowych połączeń poprawiających połączenia zarówno z Europą Zachodnią, jak i Ukrainą. Mówi o tym protokół ustaleń podpisany w piątek przez Ministra Transportu i Komunikacji Mariusa Skuodisa oraz Ministra Infrastruktury RP Andrzeja Adamczyka.

Oba kraje będą również dążyć do stworzenia warunków do połączenia transkaspijskiego międzynarodowego korytarza transportowego z Bałtykiem przez Polskę i Litwę, połączeń kolejowych Morze Czarne-Bałtyk. Włączenie tej linii do istniejącego Korytarza Północno-Bałtyckiego transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T pozwoliłoby usprawnić komunikację kolejową całego regionu i przyspieszyć ukraiński proces przewozów towarowych.

Rozwój regularnych kolejowych przewozów pasażerskich planowany jest w trzech etapach: w latach 2022-2023 pociąg osobowy będzie kursował na trasie Warszawa - Mockava - Kowno - Wilno;  w latach 2023-2024 na trasie Warszawa-Kowno-Wilno; po wybudowaniu i oddaniu do użytku europejskiej kolei dużych prędkości Rail Baltica, stolice obu krajów zostaną połączone bezpośrednim pociągiem dużych prędkości.

Natomiast ministrowie MSZ obu krajów Zbigniew Rau i Gabrielius Landsbergis zgodzili się, że kluczowe jest dalsze wspieranie Ukrainy, między innymi w ramach Trójkąta Lubelskiego – funkcjonującego od 2020 roku polsko-litewsko-ukraińskiego formatu współpracy. Ministrowie rozmawiali również o aktualnej sytuacji na granicy z Białorusią.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała ze swoją litewską odpowiedniczką Gintarė Skaistė deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową. Podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.

Jak czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Edukacji i Nauki RP, wśród tematów podejmowanych przez Szefa MEiN Przemysława Czarnka i ministra Kamila Bortniczuka w rozmowach z litewską minister Jurgitą Šiugždinienė w ramach „stolika ds. edukacji, nauki i sportu” była sprawa polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim, w którym w wyniku decyzji władz rejonowych zostały zlikwidowane starsze klasy.

Uczniowie klas jedenastej i dwunastej zostali skreśleni z rejestru szkolnego, co oznacza, że nie są wychowankami polskiej palcówki, a ich nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za pracę. Jak poinformował minister Przemysław Czarnek minister oświaty Litwy zobowiązała się do natychmiastowego działania w tej kwestii.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024