geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Pociąg Wilno - Warszawa i inne ustalenia

Andrzej Widera

18-09-2022 09:00


Litwa i Polska porozumiały się w sprawie uruchomienia pociągu pasażerskiego, który połączy Wilno z Warszawą. Jak podaje biuro prasowe litewskiego Ministerstwa Transportu, ma on zacząć kursować w grudniu tego roku. Ale to nie jedyne ustalenia dwustronnych konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w piątek w Wilnie.

Kraje zamierzają jeszcze ściślej współpracować w zakresie transportu i logistyki w celu rozwoju połączeń komunikacyjnych, tak kolejowych, jak i drogowych, z państwami Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Egejskiego , oraz dodatkowych połączeń poprawiających połączenia zarówno z Europą Zachodnią, jak i Ukrainą. Mówi o tym protokół ustaleń podpisany w piątek przez Ministra Transportu i Komunikacji Mariusa Skuodisa oraz Ministra Infrastruktury RP Andrzeja Adamczyka.

Oba kraje będą również dążyć do stworzenia warunków do połączenia transkaspijskiego międzynarodowego korytarza transportowego z Bałtykiem przez Polskę i Litwę, połączeń kolejowych Morze Czarne-Bałtyk. Włączenie tej linii do istniejącego Korytarza Północno-Bałtyckiego transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T pozwoliłoby usprawnić komunikację kolejową całego regionu i przyspieszyć ukraiński proces przewozów towarowych.

Rozwój regularnych kolejowych przewozów pasażerskich planowany jest w trzech etapach: w latach 2022-2023 pociąg osobowy będzie kursował na trasie Warszawa - Mockava - Kowno - Wilno;  w latach 2023-2024 na trasie Warszawa-Kowno-Wilno; po wybudowaniu i oddaniu do użytku europejskiej kolei dużych prędkości Rail Baltica, stolice obu krajów zostaną połączone bezpośrednim pociągiem dużych prędkości.

Natomiast ministrowie MSZ obu krajów Zbigniew Rau i Gabrielius Landsbergis zgodzili się, że kluczowe jest dalsze wspieranie Ukrainy, między innymi w ramach Trójkąta Lubelskiego – funkcjonującego od 2020 roku polsko-litewsko-ukraińskiego formatu współpracy. Ministrowie rozmawiali również o aktualnej sytuacji na granicy z Białorusią.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała ze swoją litewską odpowiedniczką Gintarė Skaistė deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową. Podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.

Jak czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Edukacji i Nauki RP, wśród tematów podejmowanych przez Szefa MEiN Przemysława Czarnka i ministra Kamila Bortniczuka w rozmowach z litewską minister Jurgitą Šiugždinienė w ramach „stolika ds. edukacji, nauki i sportu” była sprawa polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim, w którym w wyniku decyzji władz rejonowych zostały zlikwidowane starsze klasy.

Uczniowie klas jedenastej i dwunastej zostali skreśleni z rejestru szkolnego, co oznacza, że nie są wychowankami polskiej palcówki, a ich nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za pracę. Jak poinformował minister Przemysław Czarnek minister oświaty Litwy zobowiązała się do natychmiastowego działania w tej kwestii.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021