geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Plan stabilności Ukrainy

Dodał: Andrzej Widera

19-11-2024 13:49


Prezydent Wołodymyr Zełenski w trakcie swojego wystąpienia w Radzie Najwyższej, przedstawił plan stabilności Ukrainy. Składa się z dziesięciu punktów. Pierwszym punktem jest jedność - ten punkt obejmuje szeroki zakres zagadnień. Głównym przesłaniem jest to, że aby nie przegrać wojny, są rzeczy, które naród może zrobić sam, i są rzeczy, które można zrobić tylko w jedności z sojusznikami.

Zełenski nalega także na konsolidację informacji. Ponadto powtórzył, że wybory na Ukrainie odbędą się dopiero po zaprowadzeniu sprawiedliwego pokoju. Do ochrony praw wojska zostanie powołany specjalny rzecznik praw obywatelskich. A w najbliższym czasie powinien pojawić się nowy system kontraktów w Siłach Zbrojnych dla Ukraińców, którzy nie osiągnęli wieku mobilizacyjnego (poniżej 25. roku życia). Z konkretnym elementem motywacyjnym. Jak stwierdził Zełenski, w oparciu o takie podejście Ukraina będzie stopniowo przechodzić do tworzenia armii w oparciu o kontrakty, a nie mobilizację.

Punkt drugi – front
Plan zakłada stabilizację frontu poprzez operacje na terenach okupowanych oraz na terytorium Rosji, a także technologiczne wzmocnienie obrony. Zelensky zaznaczył, że na najgorętszych odcinkach frontu drony niszczą do 90% sprzętu wroga, kompensując braki artylerii.

Punkt trzeci – broń
Ukraina zwiększy produkcję artylerii, pocisków i dronów. W 2024 roku wyprodukowano 2,5 miliona pocisków, a planuje się produkcję 30 tysięcy dronów i 3 tysięcy rakiet manewrujących. Wprowadzany jest technologiczna „Stawka” czyli sztab, mający zapewnić przewagę nad Rosją.

Punkt czwarty - finanse
Finansowanie armii zapewnione ma zostać na rok do przodu, planowana jest indeksacja emerytur w 2025 roku. Rozszerzone zostaną programy wsparcia dla biznesu, a także wznowiona „ePomoc”.

Punkt piąty - energetyka
Ukraina chroni swoją infrastrukturę energetyczną przed atakami Rosji. Powstaną regionalne plany odporności energetycznej. Priorytetem jest energetyka jądrowa oraz zwiększenie wydobycia gazu i ropy. Po wojnie Ukraina chce być energetycznym hubem Europy.

Punkt szósty - bezpieczeństwo
Wprowadzany jest system „Bezpieczny obszar, miasto, społeczność”. Modernizowane są schrony, a szkoły będą wyposażone w bramki wykrywające metal. Po wojnie nacisk położony będzie na rozminowanie, wzmocnienie granic oraz szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i pomocy medycznej.

Punkt siódmy - społeczności
Wsparcie dla gmin przyfrontowych oraz tych, które przyjęły najwięcej uchodźców, współpraca z międzynarodowymi partnerami. Opracowane zostaną ulgi podatkowe dla miast przygranicznych, jak w Charkowie.

Punkt ósmy - kapitał ludzki
Rozwój edukacji, zdrowia i współpracy z organizacjami religijnymi (bez udziału Cerkwi Moskiewskiej). Powstanie Ministerstwo Integracji Ukraińców, a od 2025 roku wprowadzone zostaną darmowe posiłki dla uczniów.

Punkt dziewiąty - suwerenność kulturalna
Ukraina będzie wspierać projekty kulturalne i tłumaczenia swoich autorów, systematycznie tworzyć własne treści, w tym dla dzieci, by zastąpić rosyjską edukację.

Punkt dziesiąty - weterani
Integracja weteranów poprzez rehabilitację, mieszkania, edukację i wsparcie rodzin. Uruchomiona zostanie inicjatywa „Asystent weterana” oraz powstaną specjalne przestrzenie dla weteranów.

Według „The Times” plan krajowy ma na celu wzmocnienie morale Ukraińców i zapewnienie Ukrainie zdolności do odparcia rosyjskiej agresji, nawet w przypadku wstrzymania amerykańskiej pomocy. Takie obawy pojawiły się w związku ze zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach w USA. Jak powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, chodzi o mobilizację gospodarki i nastrojów społecznych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024