Zdjęcie: Facebook
08-08-2023 08:50
Znane są pierwsze szczegóły przygotowania przez ukraiński rząd „Planu dla Ukrainy”, który przewiduje dofinansowanie z UE w wysokości 50 mld euro w latach 2024-2027 - o czym poinformował wiceminister gospodarki Ołeksij Sobolew. Początkowo będzie się składał z sześciu głównych bloków, które stworzą kompleksową wizję rozwoju ukraińskiej gospodarki.
Są to scenariusze odbudowy makrofinansowej; główne reformy i reformy sektorowe (zarządzanie majątkiem państwowym i prywatyzacja, kapitał ludzki, klimat biznesowy, sektor finansowy), strategie rozwoju kluczowych sektorów gospodarki. A także blok dotyczący zwiększania zdolności do absorpcji inwestycji oraz tematy przekrojowe - integracja europejska, cyfryzacja, rozwój regionalny i klimat. Za trzy miesiące powinien powstać szczegółowy Plan, według którego prace będą przebiegały przez kolejne 4 lata. Zgodnie z rozporządzeniem zaproponowanym przez Komisję Europejską, plan będzie weryfikowany co kwartał. Pieniądze będą otrzymywane za zrealizowane wskaźniki. Dlatego wskaźników nie może być za dużo, a wszystkie powinny być bardzo ważne i jednocześnie realistyczne.
Obecnie w ramach Ministerstwa Gospodarki powstało pięć grup branżowych – obejmą one biznes z branży rolnej, energetyki, informatyki i łączności, transportu i logistyki oraz przemysłu (inżynieria, zasoby krytyczne). Do końca sierpnia ma powstać pięć kolejnych. Znajdą się wśród nich biznes z dziedzin inżynierii mechanicznej, budownictwa, farmacji i medycyny, kultury i kreacji, przemysłu wytwórczego. Propozycje biznesu staną się podstawą do określenia strategicznych sektorów gospodarki i zostaną uwzględnione w sekcjach dotyczących reform i rozwoju inwestycji. Drugim elementem współpracy z biznesem jest opracowanie sektorowych strategii rozwoju na 10 lat, które zostaną zatwierdzone przez odpowiednie ministerstwa.
Plan związany jest z propozycją KE przeznaczenia Ukrainie 50 mld euro pomocy finansowej w formie dotacji i pożyczek. Pomoc finansowa zapowiedziana jest na najbliższe cztery lata. Projekt finansowania Ukrainy musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski. Wśród niezbędnych zmian wskazanych przez Komisję Europejską są reforma administracji publicznej, rządy prawa i walka z korupcją.