geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Pierwsze efekty Konferencji Odbudowy Ukrainy w Londynie

Dodał: Andrzej Widera

22-06-2023 10:21


Działania na rzecz odbudowy społecznej Ukrainy, które mają stworzyć Ukraińcom warunki do powrotu i zamieszkania w swoim kraju, zostały zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy (URC 2023) w Londynie. Strategię odbudowy społecznej przedstawiła Oksana Żołnowicz, Minister Polityki Społecznej Ukrainy.

W swoim wystąpieniu Żołnowicz osobno skupiła się na kwestiach wzrostu liczby urodzeń w kraju, projekcie szkolenia rodzin zastępczych, rehabilitacji i integracji społecznej osób niepełnosprawnych oraz wsparcia dla zdrowia psychicznego Ukraińców. Do kluczowych kierunków rozwoju mają należeć: digitalizacja wszystkich rozwiązań społecznych, budowa nowego systemu wsparcia społecznego,rozwój rodzinnych form wychowania, stworzenie centrum protetyki na Ukrainie,wsparcie ukraińskich rodzin i osób starszych.

W ramach konferencji Wielka Brytania i Ukraina podpisały memorandum o partnerstwie energetycznym i utworzeniu Funduszu Odbudowy Energii za 62 mln funtów. Głównym celem Funduszu jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Początkowy wkład wyniesie 10 milionów funtów, a reszta zostanie przekazana w ratach do 2025 roku. "Fundusze zostaną przeznaczone na innowacyjne projekty energetyczne, które przyspieszą proces odbudowy i odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej" – podało ukraińskie ministerstwo energetyki. Podpisano też porozumienie między Wielką Brytanią a bankiem IFC o finansowaniu programów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy na kwotę 30 mln dolarów.

Także na konferencji ustalono, że dzięki sojusznikom Ukraina otrzyma kolejne 1,75 mld dolarów wsparcia finansowego za pośrednictwem Banku Światowego w postaci gwarantowanych pożyczek i grantów. „Finanse te składają się z pożyczki Banku Światowego w wysokości 500 milionów dolarów gwarantowanej przez Wielką Brytanię, dotacji w wysokości 1,25 miliarda dolarów ze Stanów Zjednoczonych i dotacji w wysokości 15 milionów dolarów od rządu Finlandii” – czytamy w oświadczeniu.  Te dodatkowe środki zostaną przeznaczone na wsparcie służby zdrowia, edukacji, emerytur, programów pomocy społecznej oraz finansowanie wynagrodzeń pracowników świadczących podstawowe usługi publiczne.

Przypomnijmy, że od czerwca 2022 roku, w ramach projektu PEACE Banku Światowego, sfinansował on pensje i świadczenia socjalne ok. 13 mln Ukraińców, w tym 10 mln emerytów, pół miliona pedagogów, 145 tys. urzędników państwowych, 56 tys. pracowników Pogotowia Ratunkowego oraz ponad 3 mln świadczeniobiorców pomocy społecznej i osób wewnętrznie przesiedlonych. Projekt PEACE łączy pożyczki i dotacje (obecnie na łączną kwotę 19,745 mld USD) udzielane przez Bank Światowy i innych partnerów rozwojowych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024