Zdjęcie: Pixabay
01-05-2024 12:00
We wspólnym oświadczeniu poświęconym 20 rocznicy przystąpienia państw bałtyckich do Unii Europejskiej prezydenci Estonii, Łotwy i Litwy stwierdzili, że oznacza to powrót do europejskiej rodziny i wezwali do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią już w czerwcu.
W dniu 1 maja 2004 r. Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia dołączyły do Unii, powiększając ją z 15 do 25 członków w ramach „wielkiego rozszerzenia”. "Członkostwo w UE i NATO zasadniczo zmieniły krajobraz geopolityczny i zdeterminowały przyszłość państw bałtyckich” – czytamy we wspólnym oświadczeniu prezydenta Estonii Alara Karisa, głowy państwa łotewskiego Edgarsa Rinkēvičsa i prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.
Lata spędzone w Unii Europejskiej pomogły w rozwoju gospodarki Estonii, Łotwy i Litwy, stworzyły stabilność i bezpieczeństwo, a także dały szansę bycia częścią historii sukcesu integracji i transformacji europejskiej, a teraz kształtowania przyszłości Europy. Przystąpienie do Unii Europejskiej umożliwiło łatwy dostęp do rynku liczącego 450 mln konsumentów, otworzyło nowe możliwości dla naszych firm, zwiększyło eksport i przyciągnęło inwestycje zagraniczne – przypomnieli prezydenci.
Szefowie państw podkreślili również znaczenie UE dla bezpieczeństwa tych trzech krajów. Stwierdzili, że kraje bałtyckie stały się silnymi uczestnikami europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę ich geograficzną bliskość z Rosją, która jest najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla europejskiego i globalnego bezpieczeństwa. „Świadczą o tym wydatki na obronność w tych trzech krajach, które wzrosły do ponad dwóch procent PKB i oczekuje się, że będą dalej rosły”.
Prezydenci Estonii, Łotwy i Litwy wezwali UE do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią w czerwcu tego roku. „Kraje bałtyckie są wspaniałym świadectwem tego, jak członkostwo napędza imponującą modernizację i postęp gospodarczy. To nasza rzeczywistość, którą chcemy się dzielić” - stwierdzili szefowie państw i rządów we wspólnym oświadczeniu.
„Unia Europejska nieustannie ewoluuje, a przez 20 lat odgrywaliśmy znaczącą rolę w kształtowaniu tego rozwoju. Jesteśmy zaufanymi partnerami; nasze opinie są cenione, a nasze poglądy brane pod uwagę. Przystąpienie Estonii do Unii Europejskiej było sukcesem, dzięki któremu możemy teraz pomagać innym krajom, w tym Ukrainie, w ich drodze do członkostwa w UE” - powiedziała z kolei premier Estonii Kaja Kallas.