Zdjęcie: Facebook
10-01-2023 14:05
Według najnowszego badania opinii publicznej wykonanego na zlecenie Centrum Nowa Europa, większość obywateli Ukrainy jest przekonana, że za kilka lat Ukraina stanie się członkiem UE. Według badania, 55% Ukraińców uważa, że stanie się to w ciągu najbliższych 1-5 lat.
Kolejne 27% nie podaje konkretnych liczb, optymistycznie wybierając opcję „jak tylko wojna się skończy”. Tylko 6% obywateli uważa, że Ukraina wejdzie do UE w ciągu najbliższych 10 lat. Ponadto Ukraińcy z optymizmem patrzą na dalsze postępy Ukrainy na drodze do członkostwa w UE pomimo wojny – 62% ankietowanych uważa, że Ukraina będzie w stanie rozpocząć negocjacje w sprawie przystąpienia do UE jeszcze przed zakończeniem wojny. 20% respondentów nie wierzy w taką możliwość.
Co ciekawe większość Ukraińców uważa postulaty UE dotyczące wprowadzenia reform za słuszne wobec Ukrainy. Tak więc 73% badanych uważa za słuszne, że UE postawiła Ukrainie żądania przeprowadzenia reform, bez których nie można rozpocząć negocjacji w sprawie przystąpienia do UE. I choć część respondentów zauważa, że UE powinna być bardziej pobłażliwa dla Ukrainy w sprawie reform spowodowanych wojną, to 47% z przekonaniem twierdzi, że reformy leżą w interesie samej Ukrainy i UE powinna domagać się ich jak najszybszego wdrożenia.
Spośród wszystkich międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń Ukraińcy ufają najbardziej UE – 84% obywateli. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że oprócz pomocy gospodarczej i humanitarnej UE wykazała się również przywództwem w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony: broń dostarczana jest Ukrainie za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju, sama UE uruchomiła misję szkoleniową dla ukraińska armia itp.
Przy okazji zbadano także stosunek Ukraińców do przywódców obcych państw. Według badania prezydent RP Andrzej Duda jest drugi rok z rzędu liderem sympatii społecznej na Ukrainie – ufa mu 87 proc. obywateli (dla porównania w 2021 r. było to 52 proc.). Na drugim miejscu są prezydent USA Joseph Biden (79%) i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (73%). Generalnie można mówić o znaczącym wzroście zaufania do zagranicznych liderów w stosunku do 2021 roku.