geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ograniczenia w Naddniestrzu i listy do Rosji

Andrzej Widera

09-11-2022 09:21


W Naddniestrzu, ze względu na ograniczenie dostaw gazu, wstrzymano pracę czterech dużych przedsiębiorstw - Mołdawskiego Zakładu Metalurgicznego (MMZ), Cementowni Rybnica, przedsiębiorstwa Tirotex i cegielni. Poinformował o tym minister rozwoju gospodarczego regionu Siergiej Obolonik.

„Skutecznym środkiem oszczędnościowym było wyłączenie oświetlenia ulicznego: w zależności od zapotrzebowania, światła gasną o 22:00, 23:00 lub o północy. Rezultatem jest skrócenie okresu zaopatrzenia w ciepłą wodę (obecnie budynki mieszkalne mają zapewnioną ciepłą wodę z szóstej wieczorem do dziewiątej rano), a także skrócenie dnia pracy o godzinę - poinformował Obolonik.  W wyniku tej sytuacji kryzysowej władze Tyraspola wysłały listy do prezydenta Rosji Władimira Putina, Dumy Państwowej i Rady Federacji oraz kierownictwa Gazpromu z propozycjami rozwiązania sytuacji poprzez ograniczenie dostaw gazu z Kiszyniowa na lewy brzeg Dniestru. Jak zaznaczył szef naddniestrzańskiego MSZ Witalij Ignatiew, władze Tyraspola czekają na odpowiedź Federacji Rosyjskiej.

„Stronami porozumienia są Gazprom i Moldovagaz. Naddniestrze jako przedmiot umowy nie istnieje, więc problemy muszą być rozwiązane na tym poziomie. Zaproponowaliśmy kilka modeli rozwiązywania problemów. Czekamy na reakcję Federacji Rosyjskiej i gotowość do wypracowania optymalnych mechanizmów wyjścia z tej trudnej sytuacji – powiedział Ignatiew. Warto zauważyć, że wcześniej Ignatiew mówił, że kryzys gazowy na lewym brzegu Dniestru został spowodowany przez nielegalne działania Kiszyniowa i "trudno będzie osiągnąć sprawiedliwość bez udziału Rosji".

Tymczasem jak poinformował minister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Mołdawii Andrei Spinu, Gazprom nie potwierdził jeszcze dostaw gazu na grudzień do Moldovagazu. „Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Gazpromu, ale nasz plan jest następujący – te 5,7 mln m sześc. gazu, które codziennie otrzymujemy wystarczy na listopad. A w grudniu, w zależności od sytuacji, możemy korzystać z gazu z rezerwy. Nasze zapasy w magazynach w Rumunii i na Ukrainie wynoszą 157 milionów metrów sześciennych” – powiedział Spinu, dodając, że to wystarczy na cały grudzień i ewentualnie na tydzień stycznia, w zależności od zużycia.

Minister zapewnił, że władze będą nadal kupować gaz do rezerwy. „W najbliższym czasie otrzymamy drugą transzę kredytu z EBOiR na 200 mln euro i zwiększymy wolumen zakupów” – dodał.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024