Zdjęcie: Flickr
16-06-2023 09:26
Aktualizacja estońskiego Planu Rozwoju Obrony Narodowej (RKIK), spowoduje wzrost siły ognia armii, ponieważ Estonia zakupi nowe systemy uzbrojenia i więcej amunicji. Jednocześnie kilka propozycji dowódcy EDF gen. broni Martina Herema nie zostało uwzględnionych ze względu na ograniczenia budżetowe.
Mjr Taavi Karotamm, szef biura prasowego Sztabu Generalnego EDF, powiedział, że rozwój niektórych zdolności został wstrzymany, ponieważ ostatnie i przyszłe wydatki na obronę koncentrują się na priorytetowych obszarach. "Nadaliśmy priorytet zdolnościom, które musimy mieć sami, a w przypadku których poleganie na sojusznikach byłoby niewystarczające lub niemożliwe" - powiedział mjr Karotamm.
Tak więc według przedstawionej listy, w RKIK nie znalazły się m.in. systemy wykorzystywane do wykrywania i zakłócania działania dronów, a także powstanie dodatkowego batalionu inżynieryjno-saperskiego w celu zwiększenia ochrony jednostek, ich zdolności do pokonywania terenu i przeszkód, a także rozwój systemów rozpoznania morskiego.
Jednak do szczególnie dyskysyjnych ograniczeń RKIK doszło w zakresie JISTAR - wykrywania i analizy celów przy użyciu różnych systemów lądowych, powietrznych, morskich, cybernetycznych i innych, aby ułatwić podejmowanie decyzji oraz pominięto powstanie batalionu czołgów co zwiększyłoby zdolności pancerne i siłę ognia EDF. Według Planu Rozwoju Obrony Narodowej koszt stworzenia batalionu czołgów nie jest adekwatny do jego przewidywanej skuteczności na polu bitwy. Dlatego też bardziej korzystne jest zainwestowanie tych kwot w rozwój innych zdolności i poleganie na sojuszniczych jednostkach czołgów stacjonujących w Estonii.
W RKIK zrezygnowano także z powstania kolejnej brygady piechoty zmechanizowanej, która pomogłaby zwiększyć zdolności manewrowe i siłę ognia EDF. Nowa brygada wniosłaby wiele zarówno do zdolności obronnych, jak i ofensywnych. Według RKIK możliwości nowej brygady mają realizować jednostki sojusznicze, w tym wysłanie brygady z Wielkiej Brytanii.
W ubiegłym tygodniu rząd zatwierdził aktualizacje Planu Rozwoju Obrony Narodowej (RKIK) na lata 2022-2031, które realizuje wcześniej podjętą decyzję o zwiększeniu wydatków obronnych Estonii do 3 procent PKB.Część wojskowa RKIK wynosi 13,4 mld euro w latach 2022-2031, z dodatkowymi 257 mln euro przeznaczonymi na przyjęcie jednostek sojuszniczych.