geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: president.gov.ua

Ocena pracy administracji USA i szanse na wejście do NATO przez Ukraińców

Dodał: Andrzej Widera

20-11-2024 10:02


Ostatnio wśród Ukraińców spadła pozytywna ocena pracy władz Stanów Zjednoczonych – wskaźniki wróciły do ​​poziomu obserwowanego przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę - media powołują się na wyniki badania opinii publicznej Gallupa, przeprowadzonego w sierpniu. Badania opinii z lat 2014-2021 wykazały pozytywną ocenę działań amerykańskiej administracji na poziomie 20–40%. Wraz z wybuchem wojny na pełną skalę, kiedy Waszyngton zaczął udzielać znaczącej pomocy i koordynować pomoc Zachodu dla Ukrainy, odsetek ten wzrósł do 66%, co było wówczas jednym z najwyższych na świecie.  

Następnie wskaźnik zaczął stopniowo spadać i zgodnie z wynikami ostatniego badania powrócił do poziomu 40%. Ocena negatywna odpowiednio wzrosła i jest tylko nieznacznie niższa od oceny pozytywnej – 37%. Pozytywna ocena Ukraińców działań rządu niemieckiego po rozpoczęciu wojny na pełną skalę rosła wolniej. Dane te również nieznacznie spadły ze szczytu w 2023 r. (53%) do 50%, ale jest to niewielka zmiana w porównaniu z szacunkami USA. Teraz po raz pierwszy od 2022 roku pozytywna ocena niemieckiego rządu wśród Ukraińców jest wyższa niż administracji amerykańskiej.

Na koniec 2023 roku prezydent USA Joe Biden i prezydent Polski Andrzej Duda zajęli pierwsze miejsca w rankingu zaufania Ukraińców do zagranicznych przywódców.

Z kolei ponad 20% Ukraińców uważa, że ​​Ukraina nigdy nie będzie gotowa do wstąpienia do NATO, jest to o dziesięć punktów procentowych więcej niż w 2022 roku. Respondentów zapytano, kiedy spodziewają się wejścia Ukrainy do NATO – w ciągu najbliższych 10 lat, za 10-20 lat, za ponad 20 lat lub „nigdy”.

51% respondentów wybrało opcję odpowiedzi „w ciągu 10 lat”. W badaniu z 2023 r. wskaźnik ten był najwyższy i wyniósł prawie 70%. 12% respondentów uważa, że ​​Ukraina będzie mogła przystąpić do NATO za 10-20 lat, kolejne 4% - po ponad dwóch dekadach. 22% uważa, że ​​Ukraina nigdy nie zostanie przyjęta do NATO. To o 12 punktów procentowych więcej niż w 2023 roku.  Zmniejszył się także optymizm co do szybkiego przystąpienia do UE, choć wskaźniki te są wyższe. W możliwość przyjęcia w ciągu najbliższych 10 lat wierzy 61%, podczas gdy w latach 2022-23 było to 73%; 14% uważa, że ​​zajmie to więcej czasu. 15% uważa, że ​​Ukraina nigdy nie zostanie przyjęta do UE.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024