Zdjęcie: Pixabay
10-07-2023 12:13
11 lipca na Białorusi wchodzi w życie zaktualizowana ustawa o obywatelstwie białoruskim. Zgodnie ze zmianami Białorusini będą teraz musieli zgłaszać posiadanie zezwolenia na pobyt za granicą oraz innych dokumentów uprawniających do świadczeń w innym państwie.- poinformował Aleksiej Biegun, szef Departamentu Obywatelstwa i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Biegun dodał, że przede wszystkim informacja ta jest potrzebna do przestrzegania norm prawnych, które zabraniają przyjmowania do służby cywilnej i na niektóre inne stanowiska osób z obcym obywatelstwem lub zezwoleniem na pobyt. "Ponadto informacje te są przeznaczone do gromadzenia danych statystycznych w celu oceny mobilności naszych obywateli, którzy obywatele mają obce obywatelstwo, a także w celu opracowania odpowiedniej polityki migracyjnej" - powiedział.
Bardzo istotną zmianą jest wprowadzanie testu językowego dla osób pragnących uzyskać obywatelstwo białoruskie. Ponadto, aby uzyskać obywatelstwo, będzie trzeba złożyć przysięgę. „Teraz, na podstawie odpowiedniego rozporządzenia MSW, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Ministerstwem Edukacji stworzy odpowiednie testy dla osób ubiegających się o obywatelstwo białoruskie. Co więcej, testy będą przeprowadzane w formie pisemnej w celu wyeliminowania elementu korupcji i pokazania wnioskodawcy jego poziomu biegłości językowej ” – wyjaśnił Biegun.
Jako kuriozalne należy ocenić natomiast wypowiedzi Bieguna dotyczące skazanych zaocznie w procesach politycznych, a przebywających na emigracji Białorusinów. "Obywatele Białorusi skazani za działalność "ekstremistyczną" mogą wrócić do kraju i odbyć karę, aby nie stracić obywatelstwa." - powiedział urzędnik reżimu Łukaszenki. Decyzja o pozbawieniu obywatelstwa zostanie podjęta na wniosek komisji ds. obywatelstwa.