Zdjęcie: Pixabay
25-11-2022 10:54
Postępowanie z radioaktywnymi odpadami nuklearnymi jest jedną z największych obaw opinii publicznej w dyskusjach na temat potencjalnej budowy elektrowni jądrowej w Estonii - wynika z badań opinii publicznej. W 2024 r. estoński rząd podjąć ma decyzję o budowie elektrowni atomowej. Będzie ona oparta na raporcie opracowywanym obecnie przez Ministerstwo Środowiska.
Postawy opinii publicznej w tym temacie można ogólnie podzielić na trzy grupy: zwolenników, przeciwników i sceptyków. „Największym plusem dla Estończyków jest to, że wprowadzenie energii jądrowej zapewni narodowe bezpieczeństwo energetyczne. Największą wadą jest potencjalne zagrożenie dla środowiska wynikające z gospodarowania odpadami promieniotwórczymi” – powiedziała Katrin Männaste, ekspert ds. badań opinii z firmy Kantar Emor.
Meelis Münt, szef grupy roboczej ds. energii jądrowej, powiedział, że jest to z pewnością ważna kwestia. „Jednocześnie musimy pamiętać, że zmiany klimatyczne nie ustępują, świat czeka na przejście na czystą energię. Elektrownia jądrowa to produkcja energii bez emisji CO2. Wszystko to przemawia za tym, aby zdecydowanie rozważyć energii jądrowej” – powiedział Münt.