geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: 20rahe TT

Nowy plan rozwoju estońskiej obrony

Dodał: Andrzej Widera

05-06-2024 09:15


Nowy plan rozwoju sporządzony przez estońskie Ministerstwo Obrony na lata 2025-2028, a który opiewa na kwotę 5,3 mld euro, koncentruje się na zakupach uzbrojenia i amunicji. Z całkowitej kwoty, co najmniej 1,55 mld euro zostanie zainwestowane w zakup amunicji, co oznacza, że amunicji ma zostać zakupione za prawie pół miliarda euro więcej, w porównaniu z poprzednim planem.

„Zapasy amunicji muszą być stale uzupełniane i chociaż przeznaczyliśmy fundusze uwolnione dzięki wewnętrznej reorganizacji na zakupy, musimy nadal szukać możliwości zakupu dodatkowej amunicji” - powiedział minister obrony Hanno Pevkur. Według Pevkura, Estonia jest gotowa na długoterminowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy, a na ten cel zaplanowano 0,25% produktu krajowego brutto (PKB) rocznie. Przygotowując nowy plan rozwoju, wzięto pod uwagę obszary określone w dziesięcioletnim planie rozwoju obrony narodowej i postanowiono skupić się przede wszystkim na broni i amunicji oraz niezbędnej infrastrukturze w nadchodzących latach.

W trakcie realizacji planu rozwoju zwiększona zostanie siła ognia i utworzony zostanie trzeci batalion artylerii kołowej do dyspozycji dowództwa dywizji. Również w ramach dywizji utworzony zostanie batalion rozpoznawczy JSTAR, w którym środki rozpoznawcze działające na terenie całej Estonii zostaną zebrane w jeden system w celu zapewnienia lepszej świadomości sytuacyjnej.

W dalszym ciągu realizowane są główne projekty rozwoju potencjału określone w poprzednim planie rozwoju, takie jak systemy HIMARS, obrona powietrzna średniego zasięgu, amunicja przeciwlotnicza i mechanizacja jednostek manewrowych. Rozpocznie się także budowa Bałtyckiej Linii Obronnej, która ma chronić Estonię. Ministerstwo zauważyło, że w toczącej się wojnie linie obrony okazały się szczególnie skuteczne, aby w razie potrzeby powstrzymać atak jednostek agresora.

Docelowe wsparcie dla Ligi Obrony (Kaitseliit - odp. polskiego WOT -red.) na lata 2025-2028 to 239 mln euro, do czego dolicza się 109 mln euro na zamówienia na wyposażenie jednostek obrony lądowej. Bezzałogowe statki powietrzne zostaną zakupione dla Ligi Obrony w celu wsparcia szkoleń w zakresie obrony naziemnej, a także kontynuowana będzie budowa obiektów infrastrukturalnych o wartości dwóch milionów euro. Kontynuowany będzie nabór i formowanie jednostek obrony lądowej podczas ćwiczeń, przygotowań i zapewniania wielkoskalowej obrony narodowej. Organizowane będą także obozy szkoleniowe, aby jak największa liczba rezerwistów była wyszkolona na wysokim poziomie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024