geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: 20rahe TT

Nowy plan rozwoju estońskiej obrony

Dodał: Andrzej Widera

05-06-2024 09:15


Nowy plan rozwoju sporządzony przez estońskie Ministerstwo Obrony na lata 2025-2028, a który opiewa na kwotę 5,3 mld euro, koncentruje się na zakupach uzbrojenia i amunicji. Z całkowitej kwoty, co najmniej 1,55 mld euro zostanie zainwestowane w zakup amunicji, co oznacza, że amunicji ma zostać zakupione za prawie pół miliarda euro więcej, w porównaniu z poprzednim planem.

„Zapasy amunicji muszą być stale uzupełniane i chociaż przeznaczyliśmy fundusze uwolnione dzięki wewnętrznej reorganizacji na zakupy, musimy nadal szukać możliwości zakupu dodatkowej amunicji” - powiedział minister obrony Hanno Pevkur. Według Pevkura, Estonia jest gotowa na długoterminowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy, a na ten cel zaplanowano 0,25% produktu krajowego brutto (PKB) rocznie. Przygotowując nowy plan rozwoju, wzięto pod uwagę obszary określone w dziesięcioletnim planie rozwoju obrony narodowej i postanowiono skupić się przede wszystkim na broni i amunicji oraz niezbędnej infrastrukturze w nadchodzących latach.

W trakcie realizacji planu rozwoju zwiększona zostanie siła ognia i utworzony zostanie trzeci batalion artylerii kołowej do dyspozycji dowództwa dywizji. Również w ramach dywizji utworzony zostanie batalion rozpoznawczy JSTAR, w którym środki rozpoznawcze działające na terenie całej Estonii zostaną zebrane w jeden system w celu zapewnienia lepszej świadomości sytuacyjnej.

W dalszym ciągu realizowane są główne projekty rozwoju potencjału określone w poprzednim planie rozwoju, takie jak systemy HIMARS, obrona powietrzna średniego zasięgu, amunicja przeciwlotnicza i mechanizacja jednostek manewrowych. Rozpocznie się także budowa Bałtyckiej Linii Obronnej, która ma chronić Estonię. Ministerstwo zauważyło, że w toczącej się wojnie linie obrony okazały się szczególnie skuteczne, aby w razie potrzeby powstrzymać atak jednostek agresora.

Docelowe wsparcie dla Ligi Obrony (Kaitseliit - odp. polskiego WOT -red.) na lata 2025-2028 to 239 mln euro, do czego dolicza się 109 mln euro na zamówienia na wyposażenie jednostek obrony lądowej. Bezzałogowe statki powietrzne zostaną zakupione dla Ligi Obrony w celu wsparcia szkoleń w zakresie obrony naziemnej, a także kontynuowana będzie budowa obiektów infrastrukturalnych o wartości dwóch milionów euro. Kontynuowany będzie nabór i formowanie jednostek obrony lądowej podczas ćwiczeń, przygotowań i zapewniania wielkoskalowej obrony narodowej. Organizowane będą także obozy szkoleniowe, aby jak największa liczba rezerwistów była wyszkolona na wysokim poziomie.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024