Zdjęcie: Pixabay
04-11-2021 11:02
W środę rząd litewski zatwierdził odnowioną Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która wskazuje na zagrożenia dla bezpieczeństwa Litwy ze strony Rosji, Białorusi i Chin.
"System międzynarodowy staje się coraz bardziej nieprzewidywalny w kontekście procesów globalnych i regionalnych, które pojawiły się w ostatnich latach. Wraz z rosnącym dystansem między krajami autorytarnymi i demokratycznymi, państwa autorytarne, w szczególności Federacja Rosyjska i Chińska Republika Ludowa, stanowią nowe wyzwania dla zachodnich demokracji, ich partnerów i całej wspólnoty euroatlantyckiej" - czytamy w dokumencie.
Jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy dokument wskazuje rosnący autorytaryzm, agresję i imperialistyczne ambicje rządu rosyjskiego, zarówno za pomocą środków militarnych, jak i niekonwencjonalnych środków hybrydowych.
"Coraz bardziej ignorując nie tylko opinię społeczności międzynarodowej, ale także łamiąc prawo międzynarodowe, rząd Federacji Rosyjskiej stwarza egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Republiki Litewskiej i jednocześnie dla bezpieczeństwa całej wspólnoty euroatlantyckiej" - stwierdza się w nim.
Za zagrożenia uznano również rosnącą wrogość i nieprzewidywalność autorytarnego reżimu politycznego na Białorusi, wzrost potęgi gospodarczej i militarnej Chin oraz ich dążenie do zmiany kształtu porządku międzynarodowego, które w dokumencie oceniono jako "główną oś rywalizacji geopolitycznej i rosnące napięcia między państwami demokratycznymi i autorytarnymi".
"Ideologia komunistyczna Chińskiej Republiki Ludowej jest sprzeczna z wartościami zapisanymi w Konstytucji Republiki Litewskiej, a jednocześnie z interesami narodowymi naszego kraju" - czytamy w strategii. Za priorytet uznano również modernizację nadzoru granicznego, ze szczególnym naciskiem na zaawansowane rozwiązania techniczne w zakresie nadzoru granicznego oraz wzmocnienie fizycznej ochrony granic.
Litwa zobowiązała się również do konsekwentnego i aktywnego wspierania polityki otwartych drzwi NATO oraz starań Ukrainy i Gruzji o przystąpienie do Sojuszu, do utrzymania konsekwentnego wsparcia dla procesu rozszerzenia Unii Europejskiej oraz do zabiegania o większe wsparcie UE dla bezpieczeństwa i odporności krajów Partnerstwa Wschodniego.
Strategia bezpieczeństwa narodowego, która jest najpierw oceniana przez Radę Obrony Narodowej, nie została jeszcze przyjęta przez litewski Sejm. Obecna litewska strategia bezpieczeństwa narodowego została zatwierdzona w 2017 r.