geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Nowa litewska strategia bezpieczeństwa narodowego

Dodał: Andrzej Widera

04-11-2021 11:02


W środę rząd litewski zatwierdził odnowioną Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która wskazuje na zagrożenia dla bezpieczeństwa Litwy ze strony Rosji, Białorusi i Chin.

"System międzynarodowy staje się coraz bardziej nieprzewidywalny w kontekście procesów globalnych i regionalnych, które pojawiły się w ostatnich latach. Wraz z rosnącym dystansem między krajami autorytarnymi i demokratycznymi, państwa autorytarne, w szczególności Federacja Rosyjska i Chińska Republika Ludowa, stanowią nowe wyzwania dla zachodnich demokracji, ich partnerów i całej wspólnoty euroatlantyckiej" - czytamy w dokumencie.

Jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy dokument wskazuje rosnący autorytaryzm, agresję i imperialistyczne ambicje rządu rosyjskiego, zarówno za pomocą środków militarnych, jak i niekonwencjonalnych środków hybrydowych.

"Coraz bardziej ignorując nie tylko opinię społeczności międzynarodowej, ale także łamiąc prawo międzynarodowe, rząd Federacji Rosyjskiej stwarza egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Republiki Litewskiej i jednocześnie dla bezpieczeństwa całej wspólnoty euroatlantyckiej" - stwierdza się w nim.

Za zagrożenia uznano również rosnącą wrogość i nieprzewidywalność autorytarnego reżimu politycznego na Białorusi, wzrost potęgi gospodarczej i militarnej Chin oraz ich dążenie do zmiany kształtu porządku międzynarodowego, które w dokumencie oceniono jako "główną oś rywalizacji geopolitycznej i rosnące napięcia między państwami demokratycznymi i autorytarnymi".

"Ideologia komunistyczna Chińskiej Republiki Ludowej jest sprzeczna z wartościami zapisanymi w Konstytucji Republiki Litewskiej, a jednocześnie z interesami narodowymi naszego kraju" - czytamy w strategii. Za priorytet uznano również modernizację nadzoru granicznego, ze szczególnym naciskiem na zaawansowane rozwiązania techniczne w zakresie nadzoru granicznego oraz wzmocnienie fizycznej ochrony granic.

Litwa zobowiązała się również do konsekwentnego i aktywnego wspierania polityki otwartych drzwi NATO oraz starań Ukrainy i Gruzji o przystąpienie do Sojuszu, do utrzymania konsekwentnego wsparcia dla procesu rozszerzenia Unii Europejskiej oraz do zabiegania o większe wsparcie UE dla bezpieczeństwa i odporności krajów Partnerstwa Wschodniego.

Strategia bezpieczeństwa narodowego, która jest najpierw oceniana przez Radę Obrony Narodowej, nie została jeszcze przyjęta przez litewski Sejm. Obecna litewska strategia bezpieczeństwa narodowego została zatwierdzona w 2017 r.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024