geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Nowa Doktryna Wojskowa Białorusi [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

16-01-2024 11:43


Łukaszenka uważa, że ​​głównym argumentem za budowaniem stosunków międzypaństwowych stała się siła militarna. Oświadczył to otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa poświęcone projektowi Koncepcji Bezpieczeństwa Narodowego i Doktryny Wojskowej.

„Niestety, wróciliśmy do czasów, gdy siła militarna stała się głównym argumentem w budowaniu stosunków międzypaństwowych ” – powiedział, odnosząc się do sytuacji na świecie. Według Łukaszenki projekty odzwierciedlają postępujące zmiany sytuacji militarno-politycznej i nowe zagrożenia militarne. Przez cały rok toczyła się, jak to władze określiły, „publiczna dyskusja” na temat koncepcji i doktryny, w ramach których rzekomo zorganizowano 60 spotkań dyskusyjnych. Obydwa dokumenty zostaną zatwierdzone przez Ogólnobiałoruskie Zgromadzenie Ludowe.

Decyzja o opracowaniu projektu nowej Doktryny Wojskowej została podjęta po zatwierdzeniu w lutym 2023 roku nowej edycji Koncepcji Bezpieczeństwa Narodowego. Nowa Doktryna Wojskowa nie przewiduje radykalnej rewizji zapisów polityki wojskowej państwa, dotychczasowe zapisy pozostają niezmienione, a jej obronny charakter zostaje zachowany. w nowej wersji dokumentu podkreśla się, że „Białoruś jest krajem miłującym pokój i nikomu nie zagraża”, lecz „próby ingerowania w sprawy wewnętrzne, a zwłaszcza groźba użycia siły militarnej lub agresji, zostanie odparta przy wykorzystaniu pełnego potencjału państwa.”

Aktualizacja godz. 13:20

Projekt nowej Doktryny Wojskowej Białorusi nie wymienia wrogów, ale wskazuje źródła zagrożeń. Przedstawia także poglądy Białorusi na temat użycia taktycznej broni nuklearnej stacjonującej na jej terytorium. Projekt doktryny zawiera nowy rozdział poświęcony zobowiązaniom sojuszniczym.

„Identyfikujemy źródła zagrożeń i z jakich krajów pochodzą. Jasno sformułowaliśmy, czym powinny zajmować się agencje rządowe i jakie funkcje będą pełnić. W ramach reakcji na możliwe zagrożenia dla bezpieczeństwa militarnego naszego kraju jasno określiliśmy i przekazaliśmy poglądy Białorusi na temat użycia taktycznej broni nuklearnej znajdującej się na naszym terytorium” – powiedział Chrenin.

„W nowym wydaniu Doktryny wojskowej odeszliśmy od starego podziału konfliktów zbrojnych – na regionalne, lokalne i inne. Teraz jasno określiliśmy, że może to być działanie międzypaństwowe lub międzykoalicyjne. Oznacza to, że dokonaliśmy podziału według liczby uczestników i jasno stwierdziliśmy, że Białoruś może samodzielnie stawić czoła zagrożeniom w przypadku powstania konfliktu międzynarodowego, zwłaszcza z państwami sąsiednimi. W ramach reakcji podzieliliśmy zagrożenia na wewnętrzne i zewnętrzne ” – dodał Chrenin.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024