geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Niska ocena sytuacji gospodarczej przez Ukraińców

Dodał: Andrzej Widera

28-12-2023 08:51


W porównaniu do lutego-marca 2023 r., w grudniu 2023 r. pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej na Ukrainie, spadł także optymizm co do sytuacji gospodarczej kraju w perspektywie średnioterminowej. Pogorszyła się także ocena poziomu dobrostanu własnej rodziny.

Takie wnioski wynikają z  badania ukraińskiej opinii publicznej przeprowadzonego przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” im. Ilki Kuczeriwa wraz z Centrum Razumkowa w dniach 8–15 grudnia 2023 r. W maju 2021 roku, osiem miesięcy przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę, 60% respondentów oceniło sytuację gospodarczą jako „bardzo złą” lub „dość złą” (a tylko 5% – jako „dobrą” lub „bardzo dobrą”, i 32% – jako „ani złą, ani dobrą”).

"We wrześniu-październiku 2022 r., siedem miesięcy po wybuchu wojny, wzrósł odsetek obywateli, którzy ocenili sytuację jako "bardzo złą" lub "raczej złą" (do 64,5%). Oceny te poprawiły się w lutym-marcu 2023 r., kiedy to odnotowano spadek negatywnych ocen nawet w porównaniu z okresem "przedwojennym": 55% respondentów oceniło sytuację gospodarczą w kraju jako "bardzo złą" lub "raczej złą" (4% - jako "dobrą" lub "bardzo dobrą", 37% - jako "ani złą, ani dobrą").

Jednak według badania przeprowadzonego w grudniu 2023 r. oceny te uległy pogorszeniu (odpowiednio 66,5%, 3% i 27%) i obecnie nie różnią się na poziomie istotnym statystycznie od tych obserwowanych we wrześniu-październiku 2022 r." - czytamy w badaniu.

Jednocześnie poziom dobrobytu własnej rodziny jest ogólnie oceniany przez Ukraińców lepiej niż sytuacja gospodarcza w kraju. "We wrześniu-październiku 2022 r. udział obywateli, którzy ocenili ją jako "bardzo" lub "raczej" złą nieznacznie wzrósł (do 39%), podczas gdy udział tych, którzy uznali ją za "dobrą" lub "bardzo dobrą" spadł do 10%. Według badania przeprowadzonego w lutym-marcu 2023 r., podobnie jak ocena sytuacji gospodarczej w kraju, ocena dobrobytu rodziny nieznacznie się poprawiła i zbliżyła się do wskaźników odnotowanych w maju 2021 r.: 35% oceniło ją jako "bardzo" lub "dość" złą, 50% - jako "ani złą, ani dobrą", 12% - jako "dobrą" lub "bardzo dobrą", mówią wyniki badania.

W grudniu 2023 r. spadł optymizm co do przyszłości poprawy sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 2-3 lat - obecnie tych, ,którzy uważają, że to nastąpi jest 34,5% badanych (o 5% więcej niż w maju 2021 r.). Odsetek osób, które spodziewają się pogorszenia sytuacji, wynosi 22% (mniej więcej tyle samo co w maju 2021 r.), podczas gdy tych, którzy uważają, że sytuacja w tym obszarze się nie zmieni, jest 16% (spadek o 10% w porównaniu z majem 2021 r.).


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024