Zdjęcie: Jerome Starkey Flickr.com
21-01-2025 13:24
Zdecydowana większość Ukraińców zachowuje tolerancję wobec osób wewnętrznie przesiedlonych i współobywateli, którzy wyjechali za granicę po rozpoczęciu wojny. Jednocześnie tylko niespełna połowa (40,7%) jest gotowa wpuścić do swojego otoczenia osoby, które po inwazji na pełną skalę znalazły się na terenach okupowanych. A 49% respondentów jest gotowych mieć w swoim najbliższym kręgu osoby mówiące po rosyjsku - wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego w Kijowskim Międzynarodowym Instytucie Socjologii (KMIS).
Socjolodzy KMIS zauważyli, że 83% respondentów jest gotowych wpuścić rosyjskojęzycznych Ukraińców do swojego środowiska lub zgadza się, że tacy współobywatele powinni mieszkać na Ukrainie, a 17% respondentów jest temu przeciwna. Około 40% ankietowanych zgodziłoby się na powrót uchodźców do Ukrainy. Ogólnie rzecz biorąc, pozytywne nastawienie do tej kategorii Ukraińców wyraziło 87% uczestników badania. Jednakże 13% ankietowanych stwierdziło, że wolałoby nie wpuszczać do Ukrainy osób, które opuściły kraj z powodu wojny. „Badaliśmy nastawienie do uchodźców ogólnie i do poszczególnych kategorii. Ogólnie 90% Ukraińców odnosi się do nich ze zrozumieniem i ich nie potępia” – zauważyli autorzy badania.
Jakie jest nastawienie Ukraińców do osób wewnętrznie przesiedlonych? Wśród ankietowanych Ukraińców prawie 58% wyraziło gotowość przyjęcia osób wewnętrznie przesiedlonych do swojego otoczenia. Kolejne 35% zgodziło się z opinią, że współobywatele, którzy zmienili miejsce zamieszkania z powodu wojny, powinni mieszkać na Ukrainie (łącznie 93%). Socjolodzy określili sytuację związaną z nastawieniem do osób wewnętrznie przesiedlonych jako „całkowicie sprzyjającą”, ponieważ uczestnicy badania odnoszą się do tej grupy lepiej niż do innych. Wyniki badania pokazują, że 40,7% uczestników jednoznacznie zgodziło się przyjąć do swojej rodziny, kręgu przyjaciół, sąsiadów lub kolegów z pracy Ukraińców, którzy znaleźli się na terenach okupowanych po 24 lutego 2024 roku.
Kolejne 44,6% ankietowanych zgodziło się, że obywatele z terenów okupowanych powinni mieszkać na Ukrainie, więc ogólnie pozytywne nastawienie do tej kategorii wyraziło 85% uczestników badania. Do swojego otoczenia gotowi są przyjąć Rosjan jako narodowość 39% uczestników, a kolejne 29% zgadza się, że powinni oni mieszkać na Ukrainie. Jednocześnie przeciwne zdanie ma 32% uczestników badania. W porównaniu do wyników badania z 2023 roku, nastawienie do tej kategorii nieco się poprawiło – o 10% więcej osób jest teraz gotowych przyjąć Rosjanina w najbliższym kręgu społecznym, a liczba tych, którzy mają do nich ksenofobiczne nastawienie, zmniejszyła się o 7%.