geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jerome Starkey Flickr.com

Nastawienie Ukraińców do współobywateli na emigracji i przesiedleńców

Dodał: Andrzej Widera

21-01-2025 13:24


Zdecydowana większość Ukraińców zachowuje tolerancję wobec osób wewnętrznie przesiedlonych i współobywateli, którzy wyjechali za granicę po rozpoczęciu wojny. Jednocześnie tylko niespełna połowa (40,7%) jest gotowa wpuścić do swojego otoczenia osoby, które po inwazji na pełną skalę znalazły się na terenach okupowanych. A 49% respondentów jest gotowych mieć w swoim najbliższym kręgu osoby mówiące po rosyjsku - wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego w Kijowskim Międzynarodowym Instytucie Socjologii (KMIS).

Socjolodzy KMIS zauważyli, że 83% respondentów jest gotowych wpuścić rosyjskojęzycznych Ukraińców do swojego środowiska lub zgadza się, że tacy współobywatele powinni mieszkać na Ukrainie, a 17% respondentów jest temu przeciwna.  Około 40% ankietowanych zgodziłoby się na powrót uchodźców do Ukrainy. Ogólnie rzecz biorąc, pozytywne nastawienie do tej kategorii Ukraińców wyraziło 87% uczestników badania. Jednakże 13% ankietowanych stwierdziło, że wolałoby nie wpuszczać do Ukrainy osób, które opuściły kraj z powodu wojny. „Badaliśmy nastawienie do uchodźców ogólnie i do poszczególnych kategorii. Ogólnie 90% Ukraińców odnosi się do nich ze zrozumieniem i ich nie potępia” – zauważyli autorzy badania.

Jakie jest nastawienie Ukraińców do osób wewnętrznie przesiedlonych? Wśród ankietowanych Ukraińców prawie 58% wyraziło gotowość przyjęcia osób wewnętrznie przesiedlonych do swojego otoczenia. Kolejne 35% zgodziło się z opinią, że współobywatele, którzy zmienili miejsce zamieszkania z powodu wojny, powinni mieszkać na Ukrainie (łącznie 93%). Socjolodzy określili sytuację związaną z nastawieniem do osób wewnętrznie przesiedlonych jako „całkowicie sprzyjającą”, ponieważ uczestnicy badania odnoszą się do tej grupy lepiej niż do innych. Wyniki badania pokazują, że 40,7% uczestników jednoznacznie zgodziło się przyjąć do swojej rodziny, kręgu przyjaciół, sąsiadów lub kolegów z pracy Ukraińców, którzy znaleźli się na terenach okupowanych po 24 lutego 2024 roku.

Kolejne 44,6% ankietowanych zgodziło się, że obywatele z terenów okupowanych powinni mieszkać na Ukrainie, więc ogólnie pozytywne nastawienie do tej kategorii wyraziło 85% uczestników badania. Do swojego otoczenia gotowi są przyjąć Rosjan jako narodowość 39% uczestników, a kolejne 29% zgadza się, że powinni oni mieszkać na Ukrainie. Jednocześnie przeciwne zdanie ma 32% uczestników badania. W porównaniu do wyników badania z 2023 roku, nastawienie do tej kategorii nieco się poprawiło – o 10% więcej osób jest teraz gotowych przyjąć Rosjanina w najbliższym kręgu społecznym, a liczba tych, którzy mają do nich ksenofobiczne nastawienie, zmniejszyła się o 7%.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024