Zdjęcie: Pixabay
11-01-2022 11:55
W ostatnim miesiącu 2021 r. napływ dezinformacji w litewskiej przestrzeni informacyjnej nadal narastał. Analitycy Departamentu Komunikacji Strategicznej Litewskich Sił Zbrojnych zidentyfikowali w grudniu 507 przypadków negatywnych działań informacyjnych. W porównaniu z listopadem, kiedy odnotowano łącznie 487 takich przypadków, liczba przypadków dezinformacji w temacie obronności i bezpieczeństwa znacznie wzrosła.
Pod względem intensywności, okresowości i treści negatywnych działań informacyjnych, głównymi celami w okresie od 1 do 31 grudnia były NATO, ze względu na wzrost napięcia w stosunkach Sojuszu z Rosją i budowanie przez ten kraj sił zbrojnych na granicy z Ukrainą; polityka zagraniczna Litwy, ze względu na napięcia w stosunkach dwustronnych z Chinami i otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie; oraz ochrona ram konstytucyjnych, ze względu na kryzys nielegalnej migracji spowodowany przez Białoruś.
W grudniu, gdy napięcie między Zachodem a Rosją eskalowało jeszcze bardziej niż w listopadzie, eskalacja kwestii obronnych we wrogiej przestrzeni informacyjnej przekroczyła 41% wszystkich odnotowanych negatywnych informacji. Najważniejszymi wydarzeniami, które się do tego przyczyniły, było poparcie dla Ukrainy wyrażone przez ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Rydze na początku grudnia oraz odległe spotkanie prezydentów USA i Rosji.
Negatywny wizerunek Litwy był promowany przez wypowiedzi urzędników i polityków białoruskiego reżimu i Rosji, które były aktywnie emitowane w białoruskich i rosyjskich państwowych źródłach informacji. Podobnie jak w przeszłości, obserwuje się skoordynowaną linię komunikacyjną między oboma krajami na różnych szczeblach. Władze rosyjskie i białoruskie nie tylko negatywnie wypowiadały się w grudniu o Litwie, Łotwie i Polsce, odnosząc się do nielegalnej migracji na granicy białoruskiej, ale także aktywnie oczerniały Unię Europejską i NATO.
Eskalacja obrony, polityki zagranicznej Litwy i nielegalnej migracji miała na celu wywarcie wpływu na litewską opinię publiczną, podkopanie zaufania obywateli do państwa i podważenie członkostwa naszego kraju w NATO. Negatywne działania informacyjne prowadzone były głównie przez źródła informacji związane z rosyjskim i białoruskim środowiskiem informacyjnym i elektronicznym.