Zdjęcie: Pixabay
10-09-2024 12:53
Litwa sukcesywnie rozwija możliwości nie tylko obronne, ale również zabezpieczenia ludności cywilnej na sytuacje kryzysowe. W ramach tych działań w 2026 r. na Litwie powstanie magazyn zaopatrzenia medycznego do przechowywania leków i środków ochrony osobistej. Projekt jest wart 97 milionów euro.
„Rezerwa RescEU, którą zarządzamy, zostanie wykorzystana do gromadzenia zapasów leków i środków ochrony osobistej, które mogą być potrzebne w przypadku sytuacji kryzysowych, takich jak zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne dla ludności, ratowników i pracowników służby zdrowia”, powiedziała Audronė Sviklaitė, szefowa Centrum Sytuacji Nadzwyczajnych Opieki Zdrowotnej.
Unia Europejska posiada mechanizm ochrony ludności w celu zapewnienia skoordynowanego wsparcia dla dotkniętych krajów i ich ludności, który może zostać uruchomiony na Litwie w przypadku katastrofy. Jedną z części tego mechanizmu jest RescEU. „Unijny Mechanizm Ochrony Ludności jest głównym instrumentem Wspólnoty służącym zapewnieniu skutecznej pomocy krajom w przypadku katastrofy, promującym współpracę instytucjonalną i gotowość społeczeństwa. Od 2001 r. Mechanizm był uruchamiany ponad 700 razy w UE i poza nią, ostatnio na ogarniętej wojną Ukrainie, a także w Turcji i Syrii w następstwie silnych trzęsień ziemi, pożarów w europejskich lasach, pandemii i ewakuacji z Afganistanu” - powiedziała Sviklaitė.
Od 2019 r. tworzone są magazyny rezerwowe RescEU, w których zasoby mogą być łączone i rozmieszczane w UE lub poza nią.
„Magazyny RescEU zostały już utworzone w 12 krajach, a Komisja Europejska przeznaczyła na nie 690 milionów euro” - powiedziała Sviklaitė.