Zdjęcie: Pixabay
23-03-2023 10:10
Kiszyniów nie potwierdził, ani nie zaprzeczył oświadczeniu sekretarza Ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa, że władze Mołdawii opracowały siedmioletni plan reintegracji Naddniestrza. Daniłow powiedział we wczorajszym wywiadzie, że Kiszyniów opracował siedmioletni plan reintegracji regionu naddniestrzańskiego. "Trzeba to rozwiązać za jednym razem, bo jeśli chcą to zrobić za pomocą procesu politycznego, ze względu na tamtejszych wyyborców, to jest to ogromny błąd" - powiedział Daniłow.
W komenatrzu do tej wypowiedzi mołdawskie Biuro Reintegracji poinformowało, że priorytety polityki reintegracyjnej kraju znajdują odzwierciedlenie w rządowym programie i planie działania, a „ostateczne rozwiązanie można osiągnąć jedynie środkami pokojowymi”. „Ostateczne rozwiązanie można osiągnąć wyłącznie środkami pokojowymi, politycznymi, przy stole negocjacyjnym, z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii w ramach granic uznanych przez społeczność międzynarodową na dzień 1 stycznia 1990 r.” – oświadczyło Biuro.
Warto zauważyć, że wczoraj wicepremier ds. reintegracji Mołdawii Oleg Serebrian na spotkaniu ze stałym przedstawicielem Rosji przy OBWE Aleksandrem Łukaszewiczem i specjalnym przedstawicielem MSZ Rosji w procesie negocjacyjnym w sprawie uregulowania naddniestrzańskiego Witalijem Triapicynem, powiedział, że należy unikać niepotrzebnych źródeł napięć i porzucić wypowiedzi, które sieją niepewność i panikę w społeczeństwie.
„Wicepremier zwrócił uwagę na konieczność unikania zbędnych źródeł napięć, tworzenia atmosfery bezpieczeństwa i przewidywalności, powstrzymywania się od wypowiedzi siejących niepewność i panikę w społeczeństwie. Tyraspol musi zgodzić się na konstruktywny dialog mający na celu reintegrację kraju, rozwiązanie problemów gospodarczych i społecznych jego obywateli oraz przywrócenie praworządności na lewym brzegu Dniestru” – poinformowało Biuro Reintegracji. Serebrian wyraził także nadzieję, że Rosja nie ograniczy mandatu Misji OBWE w Mołdawii i będzie nadal wspierać formułę pokojowego uregulowania konfliktu naddniestrzańskiego z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii.
Tymczasem Aleksander Broda członek Rady Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej skomentował decyzję władz Mołdawii o zablokowaniu wczoraj kolejnych pięciu stron rosyjskiego portalu Sputnik. Stwierdził, że „Rosja nie powinna znosić takiej sytuacji” i zasugerował nałożenie sankcji, w tym gospodarczych.