Zdjęcie: Pixabay
01-01-2025 12:00
Naddniestrzańska spółka gazowa Tiraspoltransgaz poinformowała dzisiaj o pierwszych miejscowościach, które zostały odcięte od dostaw gazu ziemnego. Od północy gaz przestał docierać do domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych oraz do kotłowni. Ponadto spółka poinformowała, że w Naddniestrzu od godziny 7:00 rano, w związku z zaprzestaniem dostaw gazu, wstrzymano dostawę ciepła i ciepłej wody do budynków mieszkalnych. Wyjątkiem były szpitale i instytucje społeczne.
Dostawca zaapelował do mieszkańców, aby nie podejmowali prób samodzielnego podłączania systemów domowych do alternatywnych źródeł gazu oraz o zamknięcie wszystkich zaworów dla zachowania bezpieczeństwa.
Tymczasem 1 stycznia 2025 r. o godzinie 7:00, zgodnie z planem, Ukraina oficjalnie wstrzymała transport rosyjskiego gazu własnym systemem przesyłu gazu. Jak stwierdziło Ministerstwo Energetyki Ukrainy, decyzja o zawieszeniu została podjęta w interesie bezpieczeństwa narodowego.
Minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko określił wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy wydarzeniem historycznym. Według niego jest to symboliczny moment, który oznacza utratę przez Rosję kluczowych rynków i przyniesie jej znaczące straty finansowe. Hałuszczenko podkreślił również, że Europa już podjęła decyzję o rezygnacji z rosyjskiego gazu, a inicjatywa Repower EU, mająca na celu zmniejszenie zależności od rosyjskich surowców energetycznych, w pełni odpowiada działaniom podjętym przez Ukrainę.
Z kolei Reuters podał wczoraj, powołując się na oświadczenie Gazpromu, że 31 grudnia koncern rozpoczął ograniczanie dostaw gazu do Europy przez Ukrainę. Tego dnia Gazprom miał przesłać przez Ukrainę 37,2 mln metrów sześciennych gazu. Dzień wcześniej liczba ta wynosiła 42,4 mln metrów sześciennych. Natomiast pełniący obowiązki szefa Moldovagazu Wadim Czeban poinformował, że Gazprom nie zarezerwował codziennych dostaw gazu dla Mołdawii gazociągiem transbałkańskim. Po zaprzestaniu dostaw rosyjskiego gazu w Mołdawii mogą wystąpić niedobory prądu.
Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Mołdawii. Zimą 2009 roku w wyniku „konfliktu gazowego” między Ukrainą a Rosją Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Mołdawii. Następnie problemy z dostawami gazu i centralnym ogrzewaniem dotknęły Naddniestrze. Kryzys trwał kilka dni.
W Mołdawii 16 grudnia wprowadzono stan wyjątkowy w energetyce - pojawiła się również propozycja nacjonalizacji spółki Moldovagaz, w której udziały ma Gazprom. Wczoraj mołdawskie Ministerstwo Energii poinformowało, że w styczniu 2025 roku Mołdawia będzie importować większość energii elektrycznej z sąsiedniej Rumunii, a 30% będzie pochodzić z lokalnych elektrociepłowni. Z kolei od dzisiaj naddniestrzańska elektrownia MoldGRES dostarczająca prąd do Mołdawii, przeszła na opalanie węglem.