geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawia w obliczu kryzysu: kwestia nacjonalizacji "Moldovagaz"

Andrzej Widera

30-12-2024 11:32


Prezydent Mołdawii Maia Sandu spotkała się z premierem Dorinem Receanem, przewodniczącym parlamentu Igorem Grosu i wicepremierem ds. reintegracji Olegiem Serebrianem. Prezydent powiedziała, że ​​omawiała z nimi sytuację w energetyce.

„Dwa lata temu Gazprom przestał wypełniać swoje zobowiązania umowne wobec konsumentów na Prawym Brzegu [Mołdawii], a teraz ogłosił zaprzestanie dostaw gazu na Lewy Brzeg [Naddniestrze]. Prawy Brzeg został już zaopatrzony w gaz na sezon grzewczy, a obecnie podejmujemy działania mające na celu zapewnienie ciągłości dostaw energii. Dla Lewego Brzegu rząd wraz z partnerami przygotował plan udzielenia pomocy humanitarnej mieszkającym tam naszym obywatelom” – powiedziała Maia Sandu.

Tymczasem na dzisiejszym posiedzeniu rządu, premier Recean wezwał Ministerstwo Sprawiedliwości do przeglądu przepisów dotyczących nacjonalizacji, uzasadniając to koniecznością „zwrócenia państwu skradzionego majątku”. Apel ten powstał w zwiazku z faktem, że Partia Socjalistów i jej lider Igor Dodon wielokrotnie krytykowali władze za podwyżki taryf, wzywając do negocjacji z władzami rosyjskimi i „Gazpromem”.

"Po raz pierwszy kremlowscy polityczni ‚klauni i spekulanci‘ w Kiszyniowie próbują wywrzeć presję na rząd, aby zgodził się przerzucić na obywateli dług w wysokości ponad 700 mln dolarów. Ten dług nie istnieje. Musimy zrobić wszystko, aby ostatecznie pozbyć się jakichkolwiek narzędzi szantażu. W związku z tym proszę was o przeanalizowanie w ciągu najbliższych trzech tygodni ustawy o nacjonalizacji, abyśmy mogli działać celowo tam, gdzie mamy strategiczne aktywa przejęte siłą i szantażem” – powiedział premier Dorin Recean. Według mediów chodzi o możliwość nacjonalizacji "Moldovagaz".

Rząd zatwierdził też dzisiaj wysokość rekompenaty za podwyższone opłaty - minimalna wysokość rekompensaty wzrasta z 300 lei do 500 lei dla wszystkich rodzajów energii. Maksymalna wartość wzrośnie z 800 lei do 1000 lei dla gazu ziemnego, natomiast dla energii cieplnej, elektrycznej i paliw stałych maksymalna wartość pozostanie na poziomie 800 lei. Z kolei jedna ze spółek energetycznych opublikowała dzisiaj listę miejscowości, które zostały włączone do harmonogramu planowanych wyłączeń w razie niedoboru energii elektrycznej.

Tutaj warto przypomnieć, że 26 grudnia przy mołdawskim rządzie został uruchomiony Wydział Kryzysowy, którego zadaniem będzie zarządzanie sytuacjami nadzwyczajnymi w kontekście kryzysu energetycznego.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024