Zdjęcie: Pixabay
30-12-2024 11:32
Prezydent Mołdawii Maia Sandu spotkała się z premierem Dorinem Receanem, przewodniczącym parlamentu Igorem Grosu i wicepremierem ds. reintegracji Olegiem Serebrianem. Prezydent powiedziała, że omawiała z nimi sytuację w energetyce.
„Dwa lata temu Gazprom przestał wypełniać swoje zobowiązania umowne wobec konsumentów na Prawym Brzegu [Mołdawii], a teraz ogłosił zaprzestanie dostaw gazu na Lewy Brzeg [Naddniestrze]. Prawy Brzeg został już zaopatrzony w gaz na sezon grzewczy, a obecnie podejmujemy działania mające na celu zapewnienie ciągłości dostaw energii. Dla Lewego Brzegu rząd wraz z partnerami przygotował plan udzielenia pomocy humanitarnej mieszkającym tam naszym obywatelom” – powiedziała Maia Sandu.
Tymczasem na dzisiejszym posiedzeniu rządu, premier Recean wezwał Ministerstwo Sprawiedliwości do przeglądu przepisów dotyczących nacjonalizacji, uzasadniając to koniecznością „zwrócenia państwu skradzionego majątku”. Apel ten powstał w zwiazku z faktem, że Partia Socjalistów i jej lider Igor Dodon wielokrotnie krytykowali władze za podwyżki taryf, wzywając do negocjacji z władzami rosyjskimi i „Gazpromem”.
"Po raz pierwszy kremlowscy polityczni ‚klauni i spekulanci‘ w Kiszyniowie próbują wywrzeć presję na rząd, aby zgodził się przerzucić na obywateli dług w wysokości ponad 700 mln dolarów. Ten dług nie istnieje. Musimy zrobić wszystko, aby ostatecznie pozbyć się jakichkolwiek narzędzi szantażu. W związku z tym proszę was o przeanalizowanie w ciągu najbliższych trzech tygodni ustawy o nacjonalizacji, abyśmy mogli działać celowo tam, gdzie mamy strategiczne aktywa przejęte siłą i szantażem” – powiedział premier Dorin Recean. Według mediów chodzi o możliwość nacjonalizacji "Moldovagaz".
Rząd zatwierdził też dzisiaj wysokość rekompenaty za podwyższone opłaty - minimalna wysokość rekompensaty wzrasta z 300 lei do 500 lei dla wszystkich rodzajów energii. Maksymalna wartość wzrośnie z 800 lei do 1000 lei dla gazu ziemnego, natomiast dla energii cieplnej, elektrycznej i paliw stałych maksymalna wartość pozostanie na poziomie 800 lei. Z kolei jedna ze spółek energetycznych opublikowała dzisiaj listę miejscowości, które zostały włączone do harmonogramu planowanych wyłączeń w razie niedoboru energii elektrycznej.
Tutaj warto przypomnieć, że 26 grudnia przy mołdawskim rządzie został uruchomiony Wydział Kryzysowy, którego zadaniem będzie zarządzanie sytuacjami nadzwyczajnymi w kontekście kryzysu energetycznego.