geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawski problem z cukrem

Dodał: Andrzej Widera

10-09-2024 09:08


Niekorzystne warunki pogodowe w tym sezonie rolniczym doprowadziły w Mołdawii do ​​krytycznej sytuacji w sektorze produkcji buraków cukrowych.  Według resortu rolnictwa z powodu letniej suszy i upałów zagrożonych jest około 60% pól buraków cukrowych.

Minister Vladimir Bolea spotkał się z przedstawicielami największego producenta cukru w ​​Mołdawii – mołdawsko-niemieckiego przedsiębiorstwa Südzucker Moldova. Po spotkaniu spółka opowiedziała o sytuacji w branży. „W tym roku w przemysł cukru buraczanego zainwestowano 500 milionów lei. Pomimo znacznych inwestycji branża poniosła już ogromne straty w wyniku dotkliwej suszy – około 350 mln lei. W obecnej bezprecedensowej sytuacji potrzebne jest wsparcie państwa, aby uporać się ze konsekwencjami kryzysu” – powiedział Pavel Filip, szef Südzucker Mołdawia.

Warto zauważyć, że Ministerstwo Rolnictwa Mołdawii ogłosiło, że cukier może drożeć. „Istnieje ryzyko wzrostu cen cukru. Dotknie to nie tylko rolników, ale także konsumentów” – napisano w komunikacie prasowym ministerstwa, przy czym wzmianka o podwyżce cen cukru została po pewnym czasie usunięta z komunikatu.

Były wiceprzewodniczący parlamentu Alexandru Slusari w rozmowie z NM zauważył, że obecna sytuacja w branży jest najtrudniejsza w całej historii Mołdawii. „Trzeba zrozumieć, że choć cukier nie jest artykułem niezbędnym, to jest podstawowym produktem dla przemysłu winiarskiego, konserwowego i cukierniczego. Przyszły rok może być pierwszym, w którym import cukru do Mołdawii może przekroczyć eksport” – powiedział Slusari.

Branża jest w opłakanym stanie nie z powodu warunków pogodowych. Straciliśmy fabryki, rynki zbytu, to wszystko wpływa na zainteresowanie producentów rolnych uprawą buraków. Było wiele problemów z polityką państwa i interesem producentów rolnych” – wyjaśnił Viorel Chivriga, ekspert rolny, dodając, że dziesięć lat temu, pomimo konkurencji w Rumunii i na Ukrainie, mołdawski cukier dobrze sprzedawał się na lokalnym rynku i był eksportowany.

Według Mołdawskiego Związku Producentów Cukru Mołdawii spożycie cukru w ​​Mołdawii wynosi około 65 tys. ton rocznie, podczas gdy produkcja cukru w ​​tym roku wyniesie około 25-30 tys. ton, a pozostały cukier wyniesie 32 tys. ton. Związek zauważył także, że Mołdawia posiada kwotę na import cukru z UE w wysokości 15 tys. ton, a także na import 1 tys. ton z Ukrainy i 1,2 tys. ton z Wielkiej Brytanii. Według obliczeń wolumen cukru potrzebny Mołdawii na sezon 2024-2025 wyniesie około 72 tys. ton. Oznacza to, że wystarczy na zaspokojenie potrzeb kraju.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024