geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Mołdawia o wzmocnieniu wojska i o zakazie dezinformacji

Dodał: Andrzej Widera

03-06-2022 10:14


Każdy rząd jest zobowiązany do wzmocnienia zdolności obronnych, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo obywateli. Neutralność Mołdawii nie oznacza pełnej izolacji międzynarodowej, ale współpracę z partnerami zagranicznymi i modernizację mołdawskiej armii - powiedział mołdawski wicepremier i minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Nicu Popescu.

Minister Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej zwrócił uwagę, że w kontekście rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę Mołdawia jest zobowiązana do wzmocnienia swoich zdolności obronnych. Sposobem na wzmocnienie bezpieczeństwa jest modernizacja sił zbrojnych.

„Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi odbywa się w oparciu o pełne poszanowanie statusu neutralności. Ale neutralność oznacza współpracę międzynarodową, dialog, wzmocnienie naszych zdolności obronnych. Każde państwo, każdy rząd ma obowiązek bronić kraju, narodu, infrastruktury i pokoju. To obowiązek, a nie prawo. Niektóre kraje zdecydowały się bronić swoich obywateli, przystępując do sojuszy, takich jak NATO. Inne państwa zdecydowały się zapewnić bezpieczeństwo przez neutralność. Republika Mołdawii również wybrała neutralność w 1994 roku. Ale neutralność nie przewiduje demilitaryzacji, samoizolacji, obojętności na prawo międzynarodowe, wobec bombardowanych cywilów. Neutralność oznacza, że ​​potrzebujemy silnej, dobrze wyposażonej armii zdolnej do obrony obywateli” – stwierdził Nicu Popescu.

Z kolei na posiedzeniu 2 czerwca większość parlamentarna przyjęła w drugim ostatecznym czytaniu projekt ustawy o zwalczaniu dezinformacji i propagandy. Za projektem głosowało 54 posłów rządzącej partii Akcja i Solidarność (PAS). Przyjęta ustawa zakazuje nadawania w Mołdawii programów informacyjnych, informacyjnych i analitycznych oraz filmów wojskowych wyprodukowanych w krajach, które nie ratyfikowały Europejskiej Konwencji o Telewizji Ponadgranicznej - w praktyce więc chodzi o rosyjskie programy telewizyjne.

Według ustawy wprowadza się zakaz "rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji (zniekształconych, sfabrykowanych, przesadzonych, wyjętych z kontekstu lub wziętych w innym kontekście i umieszczonych wraz z prawdziwymi informacjami, ale z tendencyjnymi argumentami), które zostały stworzone i upublicznione w celu uzyskania zysku ekonomicznego, świadomie wprowadzając w błąd lub szkodząc społeczeństwu." - czytamy w projekcie. Ustawa przewiduje także, że połowa treści kupowanych z zagranicy musi pochodzić z UE, USA, Kanady lub krajów, które ratyfikowały Europejską Konwencję o Telewizji Transgranicznej.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024