geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Per Karlsson Flickr

Miejsce cumowania FSRU jednak w Finlandii

Dodał: Andrzej Widera

11-10-2022 08:24


Jednostka FSRU za pomocą której zaopatrywana będzie również Estonia, zacumuje tej zimy do budowanego nabrzeża Inkoo w Finlandii, powiedziała estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut.  „Dzisiaj naprawdę osiągnęliśmy porozumienie w tej sprawie”, powiedziała Sikkut w poniedziałek po spotkaniu ze swoją fińską koleżanką Miką Lintilä. Umowa zawiera jednak klauzulę, że estońscy sprzedawcy gazu uzyskują preferencyjne prawo do zakupu określonej części gazu z każdego statku LNG.

Tymczasem według ministra spraw zagranicznych Urmasa Reinsalu za kwestie bezpieczeństwa energetycznego odpowiada cały rząd, a rząd nie dyskutował o statku FSRU płynącym do Finlandii. „Sprawa formalnie nie leży w kompetencjach ministra gospodarki, ale w narodowym bezpieczeństwie energetycznym Estonii, za które, biorąc pod uwagę specyfikę sprawy, odpowiada cały rząd” – powiedział Reinsalu. Według niego do tej pory obowiązywała zasada, zgodnie z którą statek miał najpierw przybyć do kraju, w którym terminal zostanie zbudowany, ale teraz już nie obowiązuje. „Ten problem wymaga natychmiastowego wyjaśnienia” - dodał minister.

Taavi Aas, który poprzednio zasiadał na stanowisku Sikkut, powiedział, że minister Sikkut powinna była bardziej bronić interesów Estonii, a teraz zdaniem Aasa należy zrewidować dotychczasowe stanowiska i na tej podstawie zdecydować, czy Estonia potrzebuje statku i na jak długo.

Margus Kaasik, prezes zarządu Eesti Gaas, powiedział, że nie był zbyt zaskoczony wiadomością o miejscu cumowania statku FSRU, znanym również jako pływająca jednostka regazyfikacyjna. „Tak podejrzewali uczestnicy rynku, że statek tam zacumuje ze względu na większe zapotrzebowanie na gaz w Finlandii” – powiedział Kaasik. Prezes uważa, że ​​trzeci stały terminal w regionie w Paldiski, jak sugerowała minister gospodarki Riina Sikkut, nie będzie potrzebny.

"Kolejne pytanie i sugestia, która pojawiła się wcześniej - czy sensowne było wykonanie tej inwestycji czasowo, dla bezpieczeństwa dostaw. To samo w sobie jest wartym uwagi pomysłem. Bezpieczeństwo dostaw tej zimy jest zagwarantowane, nawet gdyby coś się stało z Balticconnector, rurociągiem biegnącym między Finlandią a Estonią." - uważa Kaasik.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024