Zdjęcie: Pixabay
27-11-2021 12:00
W przyszłości będzie można zdawać państwowy egzamin maturalny z języków mniejszości narodowych - białoruskiego, polskiego, rosyjskiego, niemieckiego - poinformowało Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu Jak wynika z przedstawionej informacji, zostało to uzgodnione na spotkaniu delegacji Ministerstwa Oświaty Litwy i Polski w Wilnie w piątek. Ministerstwo informuje, że przepis dotyczący egzaminu został uwzględniony w poprawkach do Wytycznych aktualizacji programów nauczania. Uzgodniono, że rok 2022 będzie rokiem przygotowań do państwowej matury.
Rok, w którym absolwenci szkół mniejszości narodowych będą zdawać egzamin państwowy w swoim języku ojczystym, będzie przedmiotem konsultacji ze społecznościami mniejszości narodowych, ogłosiło ministerstwo. Obecnie uczniowie należący do mniejszości narodowych mogą zdecydować się na zdawanie egzaminu szkolnego jedynie w języku ojczystym.
„Przedstawiciele mniejszości narodowych wielokrotnie podnosili kwestię egzaminu państwowego w swoim języku ojczystym, a takie zobowiązanie zostało zawarte w dwustronnym planie działań litewskich i polskich ministrów oświaty” – poinformowała minister oświaty, nauki i sportu Jurgita Šiugždinienė.
Jak wynika z przedstawionej informacji, podczas spotkania z delegacją polskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki omówiono także oczekiwania strony litewskiej dotyczące sytuacji edukacyjnej na Suwalszczyźnie - prośba o udostępnienie lokalu i finansowanie otwarcia szkoły podstawowej.
„Dziękujemy państwu polskiemu za pomoc i życzliwość w utworzeniu litewskiego ośrodka oświatowo-kulturalnego w Suwałkach, w którym jest już przedszkole. Jednak już teraz trzeba pomyśleć o perspektywie - otwarciu litewskiej szkoły podstawowej. Dlatego proszę o przyznanie lokali i środków finansowych – powiedział wiceminister Ramūnas Skaudžius. Na Litwie istnieje 106 szkół i przedszkoli mniejszości narodowych, które uczą języka polskiego. W Polsce są cztery litewskie szkoły i dwa litewskie przedszkola.