Zdjęcie: Pixabay
12-08-2024 12:05
W zeszłym tygodniu Łukaszenka wysłał do Zgromadzenia Narodowego projekt nowych zmian do białoruskiego Kodeksu Karnego. Zgodnie z propozycjami, zmianom ulegną wysokości kar za 97 przestępstw, a także wprowadzone zostaną nowe artykuły jak kara za groźby wobec urzędu prezydenta, czy kara za rozpowszechnianie informacji o przemieszczaniu się wojska.
Karze pozbawienia wolności nie będą podlegać kobiety i samotni mężczyźni, którzy po raz pierwszy dopuścili się drobnego przestępstwa, wychowujący dzieci do lat 14, a także nieletni i osoby niepełnosprawne I grupy. Wyjątkiem są przypadki, w których dana osoba popełniła przestępstwa „ekstremistyczne” lub z użyciem przemocy. Te same zasady obowiązują w przypadku zatrzymania.
Trwają prace nad zmianami w art. 367 (zniesławienie prezydenta) i 368 (obraza prezydenta). Odpowiedzialność powstanie także w przypadku popełnienia czynów przewidzianych w tych artykułach wobec prezydenta, który utracił władzę, a także członków jego rodziny. W nowej propozycji pojawia się artykuł 369-2 „Nielegalne otrzymywanie i (lub) korzystanie z nieodpłatnej pomocy zagranicznej”. Obecnie definicja ma brzmieć „Otrzymanie i (lub) wykorzystanie nieodpłatnej pomocy zagranicznej w przypadkach zabronionych przez prawo, popełnionych w ciągu roku od nałożenia kary administracyjnej za te same naruszenia ”.
Zmianom ulegną artykuły dotyczące ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa. Pojawia się również artykuł „Nieuprawnione rozpowszechnianie informacji o lokalizacji lub przemieszczaniu się jednostek, broni, sprzętu wojskowego i amunicji”, które podlega karze grzywny, aresztu albo ograniczenia wolności na okres do trzech lat. Za nielegalne udostępnianie kart dostępu, danych instrumentów płatniczych, lub handel nimi, również będzie grozić grzywna lub kara więzienia.