Zdjęcie: Flickr
22-07-2025 14:51
Podczas ćwiczeń wojskowych batalionu huzarów im. Króla Mendoga z brygady zmechanizowanej „Żelazny Wilk”, litewska spółka kolejowa LTG Cargo po raz pierwszy przewiozła ładunek należący do litewskich sił zbrojnych. Sprzęt wojskowy oraz żołnierze zostali przetransportowani koleją z Poniewieża do Podbrodzia – w składzie znajdowały się opancerzone pojazdy gąsienicowe i kołowe oraz wagony pasażerskie dla części personelu.
Prezes Grupy Kolei Litewskich Egidijus Lazauskas podkreślił, że infrastruktura kolejowa odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu mobilności wojskowej i gotowości obronnej kraju, stanowiąc ważny element umożliwiający szybkie przemieszczanie sił zbrojnych. LTG Cargo ma już doświadczenie w transporcie wojskowym – zarówno w kraju, jak i na trasach międzynarodowych, wspierając także operacje wojsk NATO.
Według prezes LTG Cargo, Eglė Šimė, przeprowadzenie tego transportu było cennym doświadczeniem zarówno dla firmy, jak i dla wojska. Kolej – dzięki możliwości szybkiego i masowego przewozu sprzętu i ludzi – stanowi kluczowy element mobilności obronnej Litwy i całego regionu bałtyckiego.
LTG Cargo, będąca częścią Grupy Kolei Litewskich, świadczy usługi transportowe, logistyczne, spedycyjne oraz zajmuje się naprawą i wynajmem taboru kolejowego. Działa również za granicą – poprzez spółki zależne w Polsce i na Ukrainie. Warto zauważyć, że polski oddział spółki niedawno świętował 5 lat działalności. Liczba pociągów przewiezionych przez LTG Cargo Polska wzrosła w ubiegłym roku o jedną trzecią: z 1715 (2023 r.) do 2329 pociągów towarowych, a obroty przewiezionych ładunków osiągnęły 924 mln tonokilometrów – o 12 proc. więcej niż w 2023 r.
Obecnie firma zatrudnia 120 osób, a biura LTG Cargo Polska znajdują się w Warszawie i Katowicach. Firma zarządza flotą ponad 350 wagonów o rozstawie europejskim i 28 lokomotyw, w tym ultranowoczesnych lokomotyw Siemens. Firma rozwija również działalność spedycyjną w Polsce, świadcząc usługi transportu naczep i kontenerów.