Zdjęcie: Pixabay
09-06-2023 12:31
Od lipca tego roku łotewscy repatrianci będą otrzymywać tymczasowe zezwolenia na pobyt, a zezwolenia na pobyt stały będą przyznawane, jeśli dana osoba przebywała na Łotwie nieprzerwanie przez pięć lat i nauczyła się języka łotewskiego przynajmniej na poziomie podstawowym, - wynika z poprawek do ustawy o repatriacji popartymi przez Saeimę.
Do tej pory zezwolenie na pobyt stały było przyznawane repatriantowi i członkom jego rodziny, umożliwiając stały pobyt na Łotwie, swobodne podróżowanie po strefie Schengen, korzystanie z usług zdrowotnych i innych gwarancji socjalnych, bez wcześniejszego udowodnienia, że dana osoba faktycznie mieszka na Łotwie lub zna język urzędowy.
Z kolei od 1 stycznia 2024 r. osobom tym nie będzie już przyznawany status repatrianta. W przyszłości obywatele państw trzecich pochodzenia łotewskiego lub liwskiego oraz członkowie ich rodzin będą mieli prawo do ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres pięciu lat zgodnie z procedurami określonymi w ustawie imigracyjnej.
Celem zmian, jak wcześniej wskazywało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jest zmniejszenie zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego Łotwy. Zarówno przed, jak i szczególnie po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie, zainteresowanie obywateli rosyjskich opuszczeniem Rosji wzrosło. Pomimo różnych mechanizmów, które tymczasowo uniemożliwiły obywatelom rosyjskim wjazd i pobyt na Łotwie, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rosła systematycznie liczba wniosków o zezwolenie na pobyt obywateli rosyjskich twierdzących, że są repatriantami.