geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotwa: zagrożenie rosyjskimi sabotażami według raportu SAB

Dodał: Andrzej Widera

17-02-2025 10:45


Rosyjskie służby wywiadowcze nieustannie doskonalą swoje zdolności w zakresie organizowania aktów sabotażu na terenie Europy. To część długoterminowej strategii Kremla, której celem jest przygotowanie się do ewentualnej konfrontacji militarnej z NATO - takie wnioski wynikają z  raportu Biura Ochrony Konstytucji (Satversmes aizsardzības birojs - SAB) za 2024 rok wskazują, że od momentu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę europejskie państwa mierzą się z rosnącym zagrożeniem wynikającym z działań sabotażowych, dywersji i fizycznych ataków na cele zlokalizowane na ich terytorium.

Przypomnijmy, że SAB jest jedną z trzech łotewskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe, zajmującą się wywiadem, kontrwywiadem oraz ochroną informacji niejawnych, a także ich wymianą z organizacjami międzynarodowymi. Tajna część raportu SAB zostanie przedłożona do analizy przez rząd i Komisję Bezpieczeństwa Narodowego parlamentu, co pozwoli określić priorytety działania na 2025 rok.

W 2024 roku tendencja do występowania sabotaży znacząco się nasiliła, obejmując coraz większą liczbę państw europejskich. Nowa strategia Rosji dowodzi, że Kreml znajduje się już w stanie otwartej konfrontacji z Zachodem. SAB podkreśla, że obecnym celem rosyjskich służb jest rozwój zdolności do przeprowadzania aktów sabotażu na terenie Europy, co stanowi element przygotowań do potencjalnej wojny z NATO.

Obecnie prawdopodobieństwo bezpośredniej konfrontacji militarnej Rosji z NATO w 2025 roku oceniane jest jako niskie, głównie z uwagi na fakt, że rosyjskie siły zbrojne koncentrują swoje zasoby na froncie ukraińskim. Jednak jeśli konflikt w Ukrainie zostałby zamrożony, a rosyjska armia przestałaby ponosić znaczące straty, w ciągu najbliższych pięciu lat Kreml mógłby rozpocząć realizację planów zwiększenia sił wojskowych w rejonie północno-wschodniej flanki NATO, obejmującej również państwa bałtyckie.

Taki rozwój wydarzeń oznaczałby znaczący wzrost zagrożenia militarnego dla Sojuszu. W obliczu tych wyzwań Egils Zviedris, dyrektor SAB,  podkreśla kluczowe znaczenie stabilności wewnętrznej i odporności państwa na zagrożenia zewnętrzne. Zaznacza, że konieczne jest strategiczne i długoterminowe myślenie przy podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie siła i determinacja państw stanowią najlepszą ochronę przed agresją zewnętrzną.


Źródło
Bardzo dziękujemy za pierwsze wpłaty! Już tylko 780 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024