Zdjęcie: Pixabay
07-12-2023 11:08
Dzisiaj na Łotwie rozpoczyna się zbieranie podpisów pod propozycją zorganizowania referendum w sprawie nowelizacji ustawy o notariacie, która umożliwia wprowadzenie na Łotwie statusu partnerskiego dla par niepozostających w związku małżeńskim. Zmiany w prawie przewidują, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie osoby dorosłe, udając się osobiście do notariusza i poświadczając, że łączy je bliski związek osobisty, jak też np: wspólne gospodarstwo rolne i zamiar jego prowadzenia, a także zapewnią wspieranie się nawzajem.
Tymczasem gdyby takie referendum miało się odbyć, 32% byłoby skłonnych poprzeć status partnerski, a 30% byłoby przeciw – wynika z sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców przez ośrodek badawczy „Norstat”. Wśród grup wiekowych największe poparcie dla regulacji partnerstw – 45% – charakteryzuje grupa młodzieży (18–29 lat). Najbardziej negatywne nastawienie natomiast panuje w grupach wiekowych od 40 do 74 lat, w tych grupach wiekowych 35% głosowałoby za odrzuceniem przepisów o partnerstwie.
Według sondażu „Norstat” wśród regionów największe poparcie dla regulacji partnerstwa (36%) panuje w Rydze, natomiast wśród mieszkańców Kurlandii wyraża się większa dezaprobata (36% głosowałoby przeciw). Z kolei najniższe poparcie dla statusu partnerskiego występuje w Łatgalii (23%).
Należy zauważyć, że przegłosowane wcześniej przez Saeimę zmiany, wywołały szeroką dyskusję polityczną i społeczną na Łotwie. Zbieranie podpisów odbywa się w punktach zbierania podpisów, które wyznacza każda rada gminy na swoim terenie, wskazując także konkretne godziny pracy. Łącznie powstanie 312 punktów zbierania podpisów, z czego 277 znajduje się na Łotwie, a 35 w innych krajach. Jeżeli do 5 stycznia uda się zebrać co najmniej jedną dziesiątą podpisów czyli 154 241 wyborców, zmiany w ustawie o notariacie trzeba będzie poddać pod głosowanie obywateli. Jeżeli nie uda się zebrać wymaganej liczby podpisów, ustawa zostanie opublikowana i wejdzie w życie.