Zdjęcie: Wikipedia
27-05-2024 12:32
Łotwa pracuje nie tylko nad wyposażeniem ukraińskich sił zbrojnych w drony, ale także nad stworzeniem własnej "armii dronów", powiedział minister obrony Andris Sprūds na takcie dzisiejszej konferencji prasowej. Przy okazji minister poinformował że trzytygodniowe szkolenie podstawowe dla żołnierzy rezerwy będzie teraz dostępne również zimą, a limit wieku zostanie podniesiony - obywatele Łotwy będą mogli ubiegać się o udział w tym programie do 60 roku życia.
Minister powiedział, że łotewskie zdolności w zakresie dronów zostaną wzmocnione na wszystkie sposoby i na wszystkich poziomach Łotewskich Sił Zbrojnych (NBS). Tylko w tym roku 20 milionów euro zostanie zainwestowanych w rozwój zdolności dronów NBS, zarówno w rozwój infrastruktury, jak i ponad 10 milionów euro w zakup dronów. Minister zauważył, że łotewska inicjatywa "armii dronów" jest ściśle powiązana ze wspólnymi wysiłkami koalicji dronów kierowanej przez Łotwę w celu dostarczenia niezbędnych dronów ukraińskim siłom zbrojnym.
Sprūds także odniósł się do estońskiej inicjatywy "muru dronów". "Zaczęliśmy rozwijać drony jeszcze przed tym pomysłem o potrzebie "mury dronów"]. [...] Konsekwentnie zmierzamy w kierunku tego, co sobie wyznaczyliśmy. Rozważymy to, co jest w tej ofercie, ale to nie powstrzyma nas przed pójściem naprzód." - powiedział łotewski minister obrony.
Minister obrony przyznał, że obecnie trwają negocjacje w sprawie kontraktów na produkcję dronów z łotewskimi firmami przemysłu obronnego, tak aby kolejna partia 1000 dronów wyprodukowanych przez łotewskie firmy mogła zostać wysłana na Ukrainę już latem tego roku. W sumie do końca roku łotewskie firmy będą miały do dyspozycji ponad 10 mln euro na produkcję dronów dla Ukrainy.
W nawiązaniu do ćwiczeń rezerwy, według ministra, do tej pory prawie 500 obywateli Łotwy zgłosiło się na letnie szkolenie żołnierzy rezerwy, czyli prawie trzy razy więcej niż w ubiegłym roku, kiedy zgłosiło się 185 osób. Dlatego Ministerstwo Obrony ogłasza dodatkowy program szkolenia zimowego, zapewniając w ten sposób szkolenie rezerw dwa razy w roku - latem i zimą. Obywatele Łotwy w wieku do 60 lat będą mogli ubiegać się o dodatkowe szkolenie, zamiast dotychczasowych 55 lat.