Zdjęcie: Pixabay
18-07-2025 14:03
Po podpisaniu przez „Latvenergo”, Łotewskie Państwowe Centrum Radia i Telewizji (LVRTC) oraz szwedzką „Telia Company” memorandum o sprzedaży udziałów w spółkach Tet i LMT, Łotwa planuje przejąć pełną kontrolę nad obiema firmami. W tym celu zostanie zaangażowany międzynarodowy doradca, który pomoże znaleźć strategicznego inwestora. Docelowo część akcji ma trafić na giełdę.
Środki na transakcję będą pochodzić z budżetów inwestycyjnych „Latvenergo” i LVRTC, bez potrzeby angażowania środków publicznych. Państwo już teraz posiada większościowy udział w Tet, co po wykupieniu pozostałych udziałów umożliwi ujednolicenie struktury właścicielskiej także w LMT.
Prezes „Latvenergo” Mārtiņš Čakste podkreślił, że inwestycja wpisuje się w długoterminową strategię rozwoju i dywersyfikacji zysków spółki, bez wpływu na bieżące plany inwestycyjne, szczególnie w odnawialne źródła energii. „To spojrzenie w przyszłość – energetyka coraz bardziej zbliża się do sektora technologicznego, a największymi konsumentami prądu stają się centra danych” – zaznaczył. Obie firmy mają łączyć potencjał w tworzeniu nowych usług i ekspansji zagranicznej, opierając się na silnym zapleczu inżynieryjnym i innowacyjnym.
LVRTC oraz „Latvenergo” są zgodne, że kompetencje i kapitał ludzki Tet i LMT stanowią trudną do oszacowania, lecz kluczową wartość. Planowana konsolidacja obu spółek miałaby przynieść korzyści klientom i zwiększyć efektywność zarządzania. Choć LVRTC nie wyklucza różnych scenariuszy po przejęciu udziałów, priorytetem ma być wybór modelu, który zwiększy wartość przedsiębiorstw przy zachowaniu kontroli ryzyka.
„Telia” nie planuje powrotu na łotewski rynek, choć pozostaje aktywna w Estonii i na Litwie. Decyzję o sprzedaży udziałów tłumaczy potrzebą uproszczenia struktury właścicielskiej i umożliwienia dalszego rozwoju Tet i LMT. Jak zaznaczył prezes „Telia”, Patrik Hofbauer, dotychczasowe zawiłości właścicielskie ograniczały potencjał tych spółek. Finalizacja transakcji planowana jest na 2025 rok, a jej wartość może sięgnąć kilkuset milionów euro.