Zdjęcie: Pixabay
28-02-2023 08:14
Łotewska koncepcja obrony narodowej jest podstawą wieloletnich planów rozwojowych Narodowych Sił Zbrojnych, a także planu obrony narodowej i operacyjnego planu obronnego. Nie są to formalne dokumenty, ale określają cele obronne i niezbędne fundusze obronne. Chodzi o zakup uzbrojenia, szkolenie wojskowych specjalistów i obronę cywilną, które zostały wymienione jako główne cele w tegorocznym budżecie państwa.
Obecna koncepcja została zatwierdzona w 2020 r., a jej mankamenty pokazały działania obrony cywilnej związane pośrednio z obszarem obrony narodowej, które przejawiały się niedoborami surowcowymi w czasie pandemii. Ale nowa koncepcja obronna powstaje w momencie, gdy – jak podkreśliła minister obrony Łotwy Ināra Mūrniece – potrzebne jest całkowite zwycięstwo Ukrainy i całkowita klęska Rosji oraz proces przed międzynarodowym trybunałem. Nie należy się jednak spodziewać zmian w Rosji w najbliższym czasie.
W tym kontekście być może jedną z najważniejszych rzeczy w kraju jest rozwój zdolności Narodowych Sił Zbrojnych oraz rozbudowa zdolności obronnych i zdolności reagowania społeczneństwa na potencjalną inwazję.
Do nowej koncepcji ma zostać włączona Służba Obrony Narodowej (VAD), która wzmocni i uzupełni zdolności obronne Łotwy. Drugą nowością, która ma zostać dodana, jest lekcja obrony narodowej, która jest realizowana dobrowolnie w około 150 szkołach w klasach 10-11, ale od przyszłego roku szkolnego będzie obowiązkowa. Postuluje się również zwiększenie finansowania obronności do 3% produktu krajowego brutto. Planowane jest ono od 2027 r., ale prawdopodobne jest, że wcześniej nastąpią też te związane ze wzmocnieniem przemysłu zbrojeniowego i międzynarodową współpracą wojskową, np. z Finlandią i Estonią. Była to dopiero pierwsza dyskusja na temat planów obronnych na kolejne lata, planowana jest jej kontynuacja.