Zdjęcie: MON Łotwy
25-03-2025 13:14
Łotewskie Siły Zbrojne kontynuują realizację planu wzmocnienia granicy wschodniej oraz strategii zapór inżynieryjno-saperskich, przeznaczając w tym roku na ten cel 45 milionów euro. Plan obejmuje zakup przeszkód drogowych oraz przeciwczołgowych, systemów sensorów, artylerii, urządzeń minujących oraz wsparcie dla Straży Granicznej. W regionie wschodniej Łotwy zostaną także wybudowane magazyny zapasów i środków inżynieryjnych. Dodatkowo, kontynuowana jest współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami w zakresie zakupu materiałów do budowy konstrukcji zapór.
Plan wzmocnienia granicy, zatwierdzony przez rząd rok temu, stanowi część budowy Bałtyckiej Linii Obronnej, której celem jest zainwestowanie 303 milionów euro w ciągu pięciu lat w umocnienie granic. W ubiegłym roku na realizację planu przeznaczono 25 milionów euro, które zostały wykorzystane m.in. na budowę tymczasowych magazynów środków inżynieryjnych wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią w Łatgalii. Znajdują się tam tysiące elementów konstrukcji inżynieryjnych, w tym betonowe bloki, „zęby smoka” i „jeże przeciwpancerne”, wyprodukowane przez firmy łotewskie.
W ramach wzmocnienia granicy, zrealizowano rozmieszczenie materiałów do budowy przeszkód w kluczowych lokalizacjach. Zabezpieczono już nieczynne przejścia graniczne oraz punkty kontrolne, blokując je zaporami. Dodatkowo, na terenach przygranicznych zamknięto drogi i leśne ścieżki, by ograniczyć swobodny ruch transportu. Monitorowanie granicy na odcinku 400 km wciąż trwa, a także kontynuowane są prace nad rozmieszczaniem przeszkód.
Minister obrony narodowej Andris Sprūds podkreśla, że wzmocnienie granicy wschodniej jest jednym z priorytetów rządu i sektora obronności, któremu poświęcone są znaczne zasoby państwowe. „Wdrażając plan wzmocnienia granicy i przeciwdziałania mobilności, już teraz zwiększono zdolności Sił Zbrojnych do ograniczenia możliwości lądowych formacji przeciwnika do przekroczenia granicy państwowej poprzez tworzenie przeszkód i blokowanie niektórych dróg. Ważne jest, że w tym procesie uczestniczą także lokalni przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją i dostawą elementów konstrukcji przeciwdziałania mobilności” – powiedział minister.