Zdjęcie: Pixabay
06-02-2023 10:08
Łotewska Akademia Nauk uznała badania nad innowacyjną amfoteryczną elektrolizą rozdzielną za jedno z najważniejszych osiągnięć naukowych minionego roku na Łotwie. Odkrycie to może sprawić, że w przyszłości proces produkcji wodoru będzie znacznie prostszy, tańszy i mniej niebezpieczny.
"Naukowcy oceniają, że energia wodorowa, w której wodór będzie wykorzystywany jako paliwo, jest jedną z najbardziej obiecujących energii przyszłości".powiedział Mārtiņš Vanags, naukowiec z Politechniki Ryskiej. Jednak jak wskazuje, dotychczasowe sposoby pozyskiwania wodoru są drogie. Proces elektrolizy wymaga ogromnej ilości energii elektrycznej, a oba gazy pozyskiwane w elektrolizie muszą być oddzielone od siebie drogimi membranami.
Naukowcy z Politechniki w Rydze i Uniwersytetu Łotewskiego znaleźli nowe rozwiązanie. Metoda ta nosi nazwę bezmembranowej odsprzęganej elektrolizy amfoterycznej. "Obie reakcje są oddzielone przestrzennie i czasowo. Wodór wydziela się w zupełnie innej przestrzeni od tlenu, w innym miejscu i czasie. Amfoteryczny oznacza, że wodór będzie się uwalniał w środowisku kwaśnym. Tlen będzie natomiast uwalniany w środowisku alkalicznym - wyjaśnił Vanags. "Nie ma potrzeby stosowania membran ani żadnych urządzeń pomocniczych. Dzięki temu elektroliza wody staje się bardziej dostępna." - dodaje łotewski naukowiec, który wskazuje, że opracowano już metody elektrolizy interesujące dla przemysłu.