Zdjęcie: Flickr
10-04-2024 10:54
Wczoraj łotewski rząd rozpatrzył przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej raport o postępach we wdrażaniu kompleksowego systemu obrony narodowej w 2023 roku. Warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom łotewskim, gdyż łączą one ze sobą wojsko ze sferą cywilną. Koncepcja ta opiera się na kompleksowych ramach obrony narodowej, które obejmują dwie strategiczne linie działania - wzmocnienie odstraszania i zdolności obronnych, a także wzmocnienie odporności społeczeństwa, zdolności i woli obrony kraju.
W ubiegłym roku sektor obronny zwiększył nacisk na rozwój współpracy z gminami, organizując serię regionalnych seminariów "Rupors" dla gminnych specjalistów ds. komunikacji. Kontynuowano serię szkoleń "Pilskalns" dla gminnych komitetów obrony cywilnej, a także kompleksowe seminaria z zakresu obrony narodowej dla wszystkich gmin na temat ich roli w obronie narodowej i w przypadku zagrożenia militarnego.
W 2023 r. resort obrony zorganizował również różne seminaria informacyjne, szkolenia, wykłady i dyskusje dla szefów samorządów lokalnych, instytucji edukacyjnych, organów administracji publicznej, firm i organizacji pozarządowych, przedstawicieli organizacji religijnych i mediów regionalnych na temat radzenia sobie z zagrożeniami krajowymi, gotowości sektorowej i zapewnienia ciągłości podstawowych usług krytycznych, a także na temat innych kwestii związanych z obronnością Łotwy.
W dniach od 5 września do 2 października 2023 roku, na Łotwie odbyły się ćwiczenia Narodowych Sił Zbrojnych "Namejs", zorganizowane po raz pierwszy jako kompleksowe narodowe ćwiczenia obronne we współpracy z Ministerstwem Obrony i podległymi mu instytucjami, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i podległymi mu instytucjami, Służbą Ratownictwa Medycznego, a także szeregiem samorządów lokalnych i podmiotów gospodarczych.
Ponad 160 uczestników z ministerstw, podległych im instytucji i służb, a także z siedmiu gminnych komitetów obrony cywilnej, trzech zarządów wolnych portów, 13 państwowych spółek handlowych i ponad 40 przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej wzięło udział w uruchomieniu Centrum Kontroli Operacyjnej Ochrony Ludności, za które odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Jednym z kluczowych zadań Ministerstwa Obrony w dziedzinie przemysłu jest udzielanie licencji podmiotom gospodarczym na działalność związaną z towarami o znaczeniu strategicznym. 83 firmy zarejestrowane w Republice Łotewskiej otrzymały licencje na działalność handlową z towarami o znaczeniu strategicznym, a czterem producentom wojskowym wydano certyfikat producenta wojskowego.
Również w 2024 r., zgodnie z rządowym planem działania, zostaną przygotowane wytyczne dla gmin dotyczące mechanizmów współpracy z Narodowymi Siłami Zbrojnymi w przypadku zagrożenia militarnego, a także zostaną wdrożone różne działania mające na celu informowanie ludności o tym, co należy zrobić w przypadku zagrożenia militarnego i wojny. Narodowa edukacja obronna zostanie wprowadzona jako obowiązkowy przedmiot we wszystkich łotewskich szkołach od 1 września 2024 roku.